Konya- Konya’da faaliyet gösteren bir özel hastanenin bahekimi Dr. Kutsi ncü, salıklı yaam konularındaki çalımaları ve odasına, ”sigarayı bıraktırma bölümü” yaptırması ve sigaradan kurtulmak isteyenlere bizzat sunduu özel hizmetle tanınıyor.

Bugüne kadar binden fazla kiiye, uyguladıı ”sigara nedeniyle artık salgılanmayan endorfin hormonunu yeniden harekete geçirme” yöntemiyle sigarayı bıraktırmayı baaran Dr. ncü, bir yandan da dünyada yayınlanan güncel bilimsel dergileri özel bir ilgiyle takip edip, dostları ve hastalarıyla bu bilgileri paylaıyor.

Salıklı yaam için bazı püf noktaların olduunu, artık bu bilgilerin tıp dünyasında kesinliinin kanıtlandıını ifade eden Dr. ncü, unları kaydetti: ”ABD’de lokantalarda masaya tuz konulması yasaklandı. Ekmekten ve salçadan aldıımız tuz, organizma için gerekli olanı karılıyor. Tuz, yani sodyum klorürün fazlası, kalp, böbrek için ciddi bir yük, damarlarda hasara neden olur. Ancak sürekli terleme gerektiren aır ilerde çalıan kiilerde aırı magnezyum ve sodyum kaybı olabilir. Bu kiiler, yemeklerde ekstra tuz kullanabilir. Bunun dıında normal yaam standartlarında bir kiinin ekstra tuz almasına gerek yok. Aırı tuz, böbreklerde çok ciddi sorunları karımıza çıkarabilir. Bu arada su son derece önemli, günlük 3 litre su içilmesi lazım.”

Yeterli su içilmemesi durumunda kısa sürede böbrek yetmezlii riskinin ortaya çıkabileceine vurgu yapan ncü, ”Böbreklerde, ‘nefronlar’ dediimiz ip yumaı eklinde süzgeçler var. Kılcal damarlardan oluan ve süzme ilemi yapan bu nefronların toplam uzunluu 2 milyon kilometredir. Bu nefronlar birkaç dakikada 3 litre su süzülebiliyor. Bu nefronların rahat çalıması ve yaamlarını sürdürebilmeleri tümüyle, günde 2.5-3 litre su içmemize balı. Yoksa nefronlarımızın uzunluu azalır ve salıımızı kaybederiz” dedi.

Arıtılmı su önerilmiyor

Kullanılacak suyun aır metallerle kirlenmemi, deterjan artıkları, fabrika asitleri karımamı olmasına dikkat edilmesi gerektiini ifade eden ncü, ”İçilecek suda özel bir ileme gerek yoktur. Normal kontrolleri yapılan ehir ebeke suları rahatlıkla içilebilir. Bizim için elzem olan, zaten suda doal olarak bulunan kalsiyum, fosfor, potasyum, klor ve magnezyum gibi deerdir. ocuklar ise günde yaklaık 1.5 litre su içmelidir. ‘Salıklı olayım’ diye arıtılmı saf su içmek doru deil” diye konutu.

Doru kahvaltı nasıl yapılır

Dr. ncü, doru beslenme yönteminde iyi bir kahvaltının vazgeçilmez olduunu belirterek, sözlerini öyle sürdürdü: ”Bir dilim beyaz peynir, domates, kırmızı çarliston biber, 1-2 ceviz, bir yumurta ve reçelden oluan kahvaltı üzerine bir beslenme ekli daha yoktur. Bu gıdalar size ihtiyacınız olan mineral, protein, karbonhidrat, eker, hepsini salar. zerine 2 bardak su ya da büyük bir su bardaı çay veya bir bardak süt sizi güne hazırlayacaktır. leyin de çorba, içinde bir parça et olan sebze yemei, bitkisel ve hayvansal protein ihtiyacınızı tümüyle karılar. Akam da öle yemeine benzer ancak daha hafif bir menü tercih edilebilir.”

Ara öünlerde meyve tavsiye eden ncü, ”Ara öünler, kilo almaları önleyen en önemli unsurudur. Ara öünlerin aksatılması halinde vücut sistemi, hayatta kalma dürtüsüyle enerjiyi yakmak yerine vücutta depolamayı tercih edecektir” dedi.
Kaynak:cumhuriyet.com.tr