guneskoruma

Sıcak, rutubet ve ultraviyole ıınlarının zararlı etkilerinden korunmak için güne altında özellikle sıcaın youn olduu dönemlerde (saat 11.00 – 16.00 arası) uzun süre kalmamalı, gölge tercih edilmelidir. Güne emsiyesi gibi gölgeliklerin altında otururken de kum ve denizden yansıyan ultraviyole ııkları önemli miktarda zarar verebilecei için dikkatli olmalıdır. Ba, apka ile kapatılmalı, pamuklu (sentetik karıık giysiler su kaybını engeller) beyaz veya açık renkli, ince ve hafif giysiler giyilmeli, gözlerin korunması için güne gözlüü takılmalıdır. İnce, pamuklu kumalar, tiörtler ve suni ipekten yapılmı ürünler ııı daha fazla geçirir. Bu giysiler giyilmeden önce güne koruyucular kullanılmalıdır. Vücudunuzu mümkün olduu kadar çok örtebilen bol ve açık renkli, uzun kollu tiört, pantolon ve elbiseleri tercih edin. Güne ıınlarının yüzde 99-100ünü engelleyebilen ultroviyole koruyuculu güne gözlüklerini kullanın. ünkü bu tür güne gözlükleri katarakta ve gözde hasara neden olan zararlı ıınları azaltır.

Koruyucu yalar ve kremler günee çıkmadan yarım saat kadar önce sürülmeli ve her 2 saatte bir ve yüzdükten sonra tekrarlanmalıdır. Fakat bilinmelidir ki, giysilerin yararı koruyucu yalardan çok daha fazladır. Sıcak ve rutubetin youn olduu saatlerde aır iler ve sporlar yapılmamalı, bu gibi faaliyetler serin saatlere alınmalıdır. Mutlaka ihtiyacın üzerinde sıvı içilmelidir. İdrarın azalması ve koyulaması su ihtiyacı olduunun belirtisidir. Bu gibi ortamlarda herkesin yanında içecek su mutlaka bulunmalıdır. Alkol ve kafein idrar artıı ve sıvı kaybı yaptıı için sıcak saatlerde içilmemelidir

Günee karı nasıl korunmamız gerektiini belirlemede cilt tipiniz büyük bir önem taıyor. Günein zararları açısından en fazla riski, beyaz tenliler, kızıllar ve hiç bronzlaamayan ya da günee çıktıkça deri yanıklarıyla sonuçlanan cilt tipleri taıyor. Cildin rengi koyulatıkça yanma riski de o oranda azalıyor. Ancak, esmer tenlilerde de ozon tabakasının incelmesiyle birlikte güne yanıı oluması hiç de az rastlanır bir durum deil.

Yapılan aratırmalar, günelenme için en ideal saatlerin sabahları saat 11.00a kadar, öleden sonraları ise saat 16.00dan sonra olduunu ortaya koyuyor. Bu saatlerin dıında ise, kesinlikle ve kesinlikle gölge yerlere çekilme ve dinlenme öneriliyor. Bu arada, beton zeminlerin ve deniz suyunun ultraviyole ıınlarını çok iyi yansıttıını da aklınızdan çıkarmayın. Bu yüzden de gölgede de yanabileceinizi asla unutmayın!

alıan kiiler ise, eer serin bir ortamda çalııyorsa, koyu renkli giysileri tercih edebilirler. Zira, koyu renkler, ultraviyole ıınlarını yansıttıı için günein etkilerini azaltıyor. Ama buna karılık sıcaı absorbe ediyor. Bu yüzden de serin yerlerde çalıan kiiler, koyu renkli giysileri tercih ederek günee karı daha fazla koruma salayabilir.