gunes1

Dünyaca ünlü bilim dergisi New Scientist 2012 yılının eylül ayında güne fırtınasının kopacaını iddia etti.

Cep telefonu ebekeleri çökecek, radyo-TV yayınları kesilecek, herey devre dıı kalacak, binlerce kii ölecek…

Bundan 153 yıl önce meydana gelen güne fırtınasının Kuzey Amerika ve Avrupa’yı 2012 yılının Eylül ayında vuracaı belirtildi. Uzmanlara göre bu durumda TV, radyo yayınları tamamen kesilecek, elektrik sistemi tamamen devre dıı kalacak, cep telefon ebekeleri çökecek, sular kesilecek, GPS sistemi çalımayacak.

Tüm bunların onarılması 20 yıl kadar sürecek bir yeniden ina sürecini douracak. Bu süreçte 100 bin Avrupalı ve Amerikalı hayatını kaybedecek. Bu olay 1859 yılında gece saat 02:00′de gündüz gibi dünyanın aydınlanmasına sebep olmutu.

gunes-kiyamet2

O dönemde yaayan kiiler bu durumu, “O kadar aydınlıktı ki gece sokaa çıkıp kitap okumak bile mümkündü” diye anlatmıtı. imdi aynı okun yaanması durumunda elektrik ebekelerine milyonlarca watt’lık yüklenme olacak. Bu da birçok ülkede ebekenin tamamen erimesi anlamına geliyor.

Yani bazı ülkelerde elektrik hatlarını tamamen yenilemek gerekecek. Elektrik olmayınca kanalizasyon ve su sistemleri de çökecek. Birkaç gün içinde musluklardan su akmamaya balayacak.

retim duracak. Süpermarket rafları tamamen boalacak. Tam bir kaos yaanmaya balanacak. Telefon, GPS sistemleri çalımayacak. Uzmanlara göre bu fenomenin 2012 yılının eylül ayında yaanmaması durumunda aynı risk 2023 için de mevcut.