Guguk kuunun baka kuların yuvalarına yumurtlayıp, yavrularını bu yuvalardaki ebeveynlere baktırdıını biliyor muydunuz…

Dii guguk, yumurtlama zamanı geldiinde adeta vakit geçtikçe yarıır. Sürekli uyanık ve dikkatli olan ku, yapraklar arasında gizlenerek, yuva yapan çiftleri gözler. Daha önceden iyi tanıdıı bir ku türünün yuva yaptıını görünce ne vakit yumurtlaması gerektiine karar verir. Bundan böyle, yavruya bakacak ku belirlenmitir.

Guguk, bakıcı kuun yumurtlamaya baladıını görür görmez harekete geçer. Ku yumurtladıktan sonra yuvadan ayrılır ayrılmaz, hiç zaman kaybetmeden yuvaya gider ve kendi yumurtasını bırakır. Ama burada çok akıllıca bir ey daha yaparak, yuvanın gerçek yumurtalarından birini aaı atar. bu, yuvanın sahibi olan kuun üphelenmesini engelleyecektir.

Dii guguk kuu, yumurtalarını baka bir kuun yumurtalarının yanına bırakır. Bunun için seçtii bir yuvayı uzun müddet gözetler. Yuvanın sahibi uzaklaınca, derhal yuvaya gizlice bir yumurta bırakır. Bu arada yuvadaki yumurtalardan birini de aaı atarak durumun farkedilmesini engeller.

Anne guguk kuu, yavrusunun güvenilir bir yaama atılması için aılacak kadar harika bir strateji ve zamanlama yapmaktadır. ünkü dii guguk bir mevsimde 1 deil tam 20 tane yumurta yapar.  Buna ideal olarak, çok sayıda bakıcı ebeveyn saptayıp, bunları gözetlemesi ve yumurtlama zamanlarını iyi ayarlaması gerekir. Anne gugukların iki günde bir yumurtlamaları ve her yumurtanın yumurtalıkta be günde oluması bu nedenle, kuun kaybedecek bir dakikası yoktur.

On iki günlük bir kuluçka devresi geçirip yumurtadan çıkan guguk yavrusu, 4 gün sonra gözlerini ilk kez açtıında, ona çok müfik davranan -ama esasında kendisinin olmayan- ebeveynleri ile karılaır. Yumurtasından çıkar çıkmaz ilk ii de, ebeveynlerin olmadıı bir zamanda, yuvadaki dier yumurtaları aaı atmaktır. Bakıcı ebeveynler kendilerinin sandıkları yavruyu büyük bir itinayla beslerler. Yavrunun yuvadan ayrılacaı 6. haftaya doru karımıza küçük iki kuun (ebeveynin) doyurduu koca bir kuun, yani guguun enteresan görüntüsü çıkar.

Dii guguk kuu, yumurtalarını baka bir kuun yumurtalarının yanına bırakır. Bunun için seçtii bir yuvayı uzun müddet gözetler. Yuvanın sahibi uzaklaınca, derhal yuvaya gizlice bir yumurta bırakır. Bu arada yuvadaki yumurtalardan birini de aaı atarak, durumun farkedilmesini engeller.

Yavru hangisi

Bakıcı ku, 6 hafta geçmesine ve guguk kuu yavrusu kendisinin birkaç misli büyüklüe ulamasına karın annelik vazifesini itinayla sürdürür.

Yavru guguk kuunun yumurtadan çıkar çıkmaz yaptıı ilk i yuvadaki dier yumurtaları sırtlayarak yuvadan aaı atmaktır.  Böylece yuvadaki bakıcı ebeveynler sadece kendisini besleyecektir.