GSM operatörlerinde sınır yok. Bir ortamda sıkıldınız mı 3 SMS karılıında, bu sıkıcı ortamdan kurtulabilirsiniz.

İletiim kurmanın yanında nöbetçi eczanelerden vizyondaki sinemalara, döviz kurları bilgilerinden gezilecek mekanların adreslerine kadar birçok konuda abonelerine bilgi veren GSM operatörleri, müterilerine ilginç hizmetler de sunuyor.

Gelien teknolojiyle özellikleri giderek artan cep telefonları artık sadece konumak ve mesajlamak için kullanılmıyor.

Daha fazla müteriye ulamak amacıyla abonelerini ihtiyaç duydukları pek çok alanda bilgilendirmek için birbirleriyle yarıan GSM operatörleri, isteyenlere dünyada ve ülkede yaanan son gelimeler, futbol müsabakalarının sonuçları, hava durumu gibi bilgileri anında ulatırıyor.

Bunun yanı sıra nöbetçi eczanelerden vizyondaki sinemalara, döviz kurları bilgilerinden gezilecek mekanların adreslerine kadar birçok konuda hizmet veren GSM operatörleri, aynı zamanda elence servisleriyle abonelerine birbirinden ilginç hizmetler sunuyor.

ORTAMDAN KURTARAN ”ACİL IKI SERVİSİ”

Bulunduu ortamdan sıkılanların hizmetinde olan Avea’nın ”Acilçıkı Servisi”, 3 SMS karılıında abonesine istemedii ortamdan kurtulması için yardım ediyor.

Bir ortamdan kurtulmak isteyen abone, verilen numaraya mesaj attıktan 1 dakika sonra Avea’dan aranıyor. Abone, telefonu açtıktan sonra dinleyecei anonsu bahane olarak kullanıp, kendisine ortamdan kaçma fırsatı yaratabiliyor.

SEVGİLİLER İİN ”AKOMETRE”

Arkadaının, sevgilisinin ya da einin kendisi hakkında ne düündüünü ve ne hissettiini örenmek isteyenler de Avea’nın ”Akometre” hizmetinden yararlanabiliyor.

Cep telefonundan Avea’nın verdii numarayı arayan abone, sesli yanıt sistemini takip ederek, numara istendiinde duygularını örenmek istedii kiinin telefon numarasını tuluyor.

Otomatik olarak karı tarafı arayarak abonenin bu kiiyle görümesini salayan sistem, bu sırada aktif olan ses analiz programıyla, konsantrasyon, utangaçlık, beklenti ve ak kriterlerine göre yapılan analizi aboneye iletiyor.

Turkcell ise ”NeBualan” servisiyle, abonesinin herhangi bir yerde duyup sevdii arkıyı, çevresindekilere mırıldanarak örenme derdinden kurtarıyor.

Radyoda, kafede, barda ya da televizyonda duyduu parçanın ne olduunu, kimin söylediini merak eden abone, verilen numarayı arayıp telefonu müziin geldii yöne doru tutuyor. Bunun ardından ”NeBualan” arkıdan 20 saniyelik kayıt yaptıktan sonra, servis arkının ve sanatçının ismini kısa mesajla cep telefonuna gönderiyor.

İSİM ANALİZİ…

Vodafone ise kendisi ya da sevdikleri için isimden karakter analizi yaptırmak isteyenlere ”İsim Analizi” hizmeti sunuyor.

Cep telefonundan mesaj atarak yorumlanmasını istedii ismi gönderen aboneye, isimde bulunan harflere karılık gelen numaralardan hesaplanan ve yorumlanan analiz, SMS ile bildiriliyor.

Avea, Turkcell ve Vodafone, bunların yanı sıra abonelerine günlük burç yorumlarından tarota, çeitli müziklerden farklı oyunlara kadar kadar elenceli vakit için birçok seçenek sunuyor.

A.A.