Grup Af / Müzik Grubu

1990
Adını grubun iki solisti, Asrın Tuncer ve Ferit Tuncerin baharflerinden alan AF, 1990 yılında kuruldu. Grubun dört kiilik ilk kadrosunda yer alan dier iki isim; Emre Irmak ve Barı Yıldırım oldu. Uzun yıllar rock barlarda sahne alan grup ilk albümünü 1996 yılında çıkardı. Bu albümün ardından Emre Irmak ve Barı Yıldırımın gruptan ayrılması ve Levent Atlıer, Berk Evren, Murat Bekin, Serkan zgenin katılmasıyla sahne performanslarını güçlendirdiler.
Grup üyelerinin kısa özgeçmileri öyle:

Asrın Tuncer (Vokal): 25 Mayıs 1973 yılında İstanbulda dodu. İlk ve ortaörenimini İstanbulda tamamladıktan sonra 1992 yılında İstanbul niversitesi Radyo-TV Bölümüne girdi. AFtan önce çeitli gruplarda solistlik ve bas gitaristlik yaptı. Ardından çocukluk arkadaı Ferit ile AFı kurdu. Kendisini fevrî, çalıkan ve hırslı olarak tanımlayan Asrının beendii isimler arasında Metallica ve Bruce Springteen yer alıyor.

Ferit Tuncer (Vokal): 13 Nisan 1974de İstanbulda dünyaya geldi. Ortaokul yıllarında gitar dersleri alarak müzie ilk adımını attı. 1985-1990 yılları arasında çeitli gruplarda solistlik yaptı. AFın iki kurucusundan biri olan Ferit, karamsar, tembel ve içe dönük bir yapısı olduunu belirtiyor. Daha çok yetmili yılların müziini ve Judas Priest gibi eski rock gruplarını beeniyor.

Levent Atlıer (Klavye): 17 Aralık 1971de İstanbulda doan Levent, oniki yaında piyano çalmaya baladı. Marmara niversitesi Müzik Eitimi Bölümünden 1997 yılında mezun oldu. İstanbulun hemen hemen tüm barlarında profesyonel olarak müzisyenlik yaptı. Müzik ayrımı yapmadıını ve her türden holandıını söyleyen Leventin gelecekteki planları arasında bir müzik stüdyosu açmak yer alıyor.

Berk Evren (Bas Gitar): 2 Eylül 1973de İstanbulda dodu. Onbe yaından beri bas gitar çalıyor. Profesyonel olarak müzie balaması lise yıllarında kurduu rock gruplarıyla oldu. Marmara niversitesi İletme Bölümü örencisi olan Berk, AFtan önce zlem Tekinle çalıtı. Dream Theatre ve Queensryche en çok beendii gruplar. 1997 yılında gruba dahil oldu.

Murat Bekin (Davul): 13 Haziran 1968 Ankara doumlu. 1986 yılından itibaren Ankarada çeitli amatör gruplarla çalıtı. Ankara ve İstanbulda bir çok rock grubuyla birlikte sahne aldı. Bir süre zlem Tekinle çalıtıktan sonra 1997de gruba katıldı. Sinirli, aynı zamanda neeli bir mizaca sahip olduunu belirten Murat, new age türü müziklerden ve Rush, Genesis, Yes gibi gruplardan holaniyor.

Taner Tanrıöver (Gitar): 19 Ekim 1972de İstanbulda doan Taner, uzun yıllar boyunca Avusturyada yaadı. 1997 yılında gruba katıldı. Her türlü rock müzii dinlemekten zevk aldıını belirten Tanerin bilim kurgu türünde henüz yayınlanmamı bir kitabı yer alıyor.AF, kendi adını taiyan ilk albümünü 1996 yilinda çikardi.

Prodüktörlügünü ehrazatın yaptıı albüm; “Af ıkıyor, “Kızancıklar ve “Ta Gibi arkilariyla büyük begeni kazandi. Ikinci albümleri “AF II”le altı kiiye çıkan kadroları ve kendi tarzlarındaki baarılı performanslarıyla müzik dünyasındaki yerlerini pekitirdiler. Prodüktörlüünü Atilla Binatlı ve aranjörlüünü Kaveh Bahçeban, Tamer zkan ikilisinin yaptıı albümde on arkıya yer verdiler. Barı Mançoya ait iki parçayı yorumladılar. Barı Mançonun o zamana kadar on yedi dilde yorumlanan ünlü arkısı “Nick The Chopper”ı yine Barı Mançonın yazdıı sözlerle ve “Evelallah” ismiyle ilk defa Türkçe yorumladılar. Dier Barı Manço arkısı “Lambaya Püf De”ye yeni bir yorumla hayat verdiler. Kendi tarzlarında yorumladıkları “Yandım Ateinde, “Olmaz Olmaz” gibi anonim türkülerde müzikseverlerin beenisini kazandı.

Her iki albümünde de Anadolu motiflerini rock tarzıyla harmanlayan grup, kendi stillerini yaratarak pop müzikte yeni bir akım balattı. Mesaj kaygısı taımayan, mesaj verme gibi bir misyonu yüklenmediklerini söyleyen AF üyeleri, kendilerini kitle sanatçıları olarak deerlendirerek kitlelere arki söylemek, onları elendirmek ve çoturmak için varolduklarını vurguluyorlar. Müziklerindeki en önemli unsurlardan birinin ise erotizm olduuna dikkat çekiyorlar. AF, ikinci albümleri AF II ile 1997 Kral TV Müzik düllerinde Yılın En İyi Grubu ödülünü kazandı.