Aralarında Türk doktorların da bulunduu bir ekip tarafından gelitirilen ”Intra-cor Presbiyopi” yöntemi, uluslararası oftalmoloji (görme yolları hastalıkları ve cerrahisi) dünyası tarafından son 20 yılın en önemli buluları arasında sayılıyor.

Yöntemin uygulayıcılarından Doç. Dr. Bozkurt ener, korneanın ara tabakasına küçük bir müdahaleden oluan yöntemin uzaı görme problemi gibi yan etkilere yol açmadan operasyondan sonra 12 saat içerisinde hastanın yakın görüünü düzelttiini kaydetti.

”Bu yöntem, dier tüm yöntemlerden farklı olarak 15 saniye gibi kısa bir zamanda yakını görememe kusurunu ortadan kaldırıyor” diyen Doç. Dr. ener, uzun yıllar üzerinde çalıılan yaa balı yakını görme kusurunun (presbiyopi) tedavisinde baarı oranı en yüksek tedavinin ”Intra-Cor Presbiyopi” olduunu vurguladı.

Doç. Dr. ener, yöntemin uygulandıı cihazın modifiye edilmi son haliyle hata riskinin çok azaldıını ve 40′lı yalardan itibaren pek çok kiinin yaadıı yakını görememe sorununu tamamen ortadan kaldırdıını belirtti.

”Korneanın iç tabakasına ilem yapmak” anlamına gelen Intra-cor tedavisinde dier yöntemlerin aksine korneanın dı tabakasına kesi, flap kaldırma ya da tıralama gibi müdahaleler yapılmadıı için hastanın arı ya da enfeksiyon gibi yan etkileri yaamadıını belirten ener, yöntemin ayrıca hastanın multifokal (uzaı ve yakını gösteren) lens takılmı gibi uzaı ve yakını aynı anda net görmesini saladıını da vurguladı.

Doç. Dr. ener, ”Intra-cor presbiyopi” uygulanmaya balandıından bu yana önemli sonuçlar elde ettiklerini de ifade ederek, ”Presbiyobi gibi bu zamana kadar lazer cerrahisini bu kadar heyecanlandıran ve baarı oranı bu kadar yüksek bir yöntem yoktu. Yalnızca Femtosecond lazer cihazıyla yapılan bu yöntem, korneanın ara tabakalarına uygulanıyor. Kornea dıtan kesilmedii için dokunun zamanla kendisini iyiletirmesi söz konusu olmuyor. Doku kendini iyiletirmedii için de eski haline dönme riski yok. Böylece yakını görememe problemi ileri dönemlerde tekrar etmeden kalıcı olarak ortadan kalkıyor” diye konutu.

AA
Kaynak:.haberturk.com