göz

Fazla tuzlu yemek gözü bozar mı, göz tembellii ameliyatla düzelir mi, katarakt sadece yalılarda mı görülür

Halk arasında yaygın ancak doru olmayan pek çok bilgi göz salıı konusunda insanları yanlı yönlendiriyor. Peki neleri yanlı biliyoruz, dorusu nedir

Ataehir Memorial Tıp Merkezi Göz Hastalıkları Bölümünden Op. Dr. Olcay ahin, Göz salıında doru bilinen yanlılar hakkında bilgi verdi.

1) Yanlı: Gözlük veya lens takmak gözlük numarasının ilerlemesini engeller!
Dorusu: Bilinenin aksine gözlük takmak ya da takmamak gözlük numarasının ilerlemesini etkilemez. Gözlük tedavisinin amacı görme düzeyini artırmaktır.

2) Yanlı: Gözün gözlük kullandıkça gözlüe alıır
Dorusu: Gözün gözlüe alıması diye bir ey yoktur. Kii gözlükle iyi görmenin nasıl olduunu anladıı için gözlükten vazgeçemez.

3) Yanlı: Bebek veya küçük çocuk gözlük takamaz
Dorusu: Yüksek numara göz bozukluklarında çocuk yata görmenin gelimesi ve tembellik olmaması için mutlaka erken yata gözlük takılması gerekir.

4) Yanlı: Ara sıra gözlerim arıyor, dinlendirici gözlük kullansam geçer herhalde.
Dorusu: Dinlendirici olarak adlandırılan standart bir gözlük yoktur. Dinlendirici gözlük numaralıdır ve ihtiyacı olana verilir. Kırma kusuru bulunanların mutlaka kendi gözüne uygun numarada gözlük kullanması gerekir.

5) Yanlı: Yakından televizyon izlemek gözleri bozar!
Dorusu: Yakından televizyon izlemenin göz salıı açısından herhangi bir zararı yoktur. Fakat az gören çocuklar televizyonu daha yakından izleyeceinden göz hastalıklarının erken bir belirtisi olabilir.

6)Yanlı: Uzun süreler bilgisayar kullanmak gözü bozar!
Dorusu: Uzun süre bilgisayar baı çalıanlarında ufak miktarlardaki kırma kusurları ikayet nedenidir. Bu bozukluk zaten gözde mevcuttur, kiinin günlük yaantısında gözlük ihtiyacı yoktur.

7) Yanlı: Göz tembellii lazer ameliyatıyla düzelir.
Dorusu: Göz tembellii ameliyatla düzeltilemez. 7 yaından önce gözlük kullanımı ve iyi gören gözün kapatılması ile düzeltilebilir. Lazer ameliyatlarının da göz tembelliini tedavi edici özellii yoktur ve sadece gözlük numaralarının azaltılması amacıyla yapılır. Ameliyat sonrası görme düzeyi kiinin gözlükle görebildii kadar olacaktır.

8) Yanlı: Gözlükten kurtulmak için gözün çizdirilmesi gerekir.
Dorusu: Gözlük ihtiyacını ortadan kaldırmak için yapılan laser tedavisi (Excimer) gözü çizmez, yalnızca belli bir kalınlıktaki kornea dokusunu buharlatırarak ortadan kaldırır.

9)Yanlı: Katarakt ameliyatı lazerle yapılır.
Dorusu: Günümüzde en modern ameliyat yöntemi olan FAKO halk arasında yanlı olarak lazerli ameliyat olarak bilinmektedir. Oysa FAKO yönteminde lazer kullanılmaz, ultrasonik titreimlerden faydalanılır.

10) Yanlı: Katarakt sadece yalılarda olur.
Dorusu: Katarakt en sık yalılarda olmakla birlikte bebeklerde, çocuklarda ve gençlerde de görülebilir.

goz

11) Yanlı: Katarakt bir gözden dierine geçer.
Dorusu: Katarakt bir gözden dier göze geçmez

12) Yanlı: Katarakt tekrarlayabilir.
Dorusu: Katarakt tekrarlayıcı deildir. Bazen katarakt ameliyatından sonra, göz içine yerletirilmi olan mercein arkasındaki zarda kesifleme olabilir ve bu yanlı olarak `katarakt tekrarladı` eklinde bilinir.

13) Yanlı: Bebeklerdeki aılıı tedaviye gerek yoktur, zamanla kendiliinden geçer.
Dorusu: Bebeklerdeki bazı aılıklar çok ciddi olup hemen tedavisi gerekebilir. Tedavi gözlük veya ameliyat eklinde olabilir. Bu tip aılıklar tedavi edilmediinde ileriye dönük kalıcı görme kayıpları (göz tembellii) geliebilir.

14) Yanlı: Gözlükle aılık tedavi edilir ve bir daha gözlüe gerek kalmaz.
Dorusu: Göz kaymalarının çou gözlükle tedavi edilebilir. Fakat aılık tedavi edildikten sonra genellikle gözlüe devam etmek gerekir. Aksi takdirde aılık tekrarlayabilecei gibi görme bozuklukları da görülebilir.

15) Yanlı: Lazer ile aılık tedavisi yapılır
Dorusu: aılık cerrahisi göz kaslarına yapılan dikili bir müdahaledir. Lazerle aılık ameliyatı yapılamaz.

16) Yanlı: Gözlerim çok arıyor, göz tansiyonum yükselmi olabilir.

Dorusu: Göz tansiyonu çok az belirti veren bir hastalıktır. Pek çok göz hastalıı ve vücudun dier bölgelerindeki hastalıklar da göz arısına yol açabilir. Gözdeki arıların çok az bir kısmı göz tansiyonuna balıdır.

17) Yanlı: Göz tansiyonu ameliyatı olunca görmem netleecek.
Dorusu: Ameliyatının amacı, ilaçlarla kontrol altına alınamayan göz tansiyonunu düürmektir. Ameliyattan sonra görme düzeyinde bir artı olmaz.

18) Yanlı: Fazla tuzlu yemek gözü bozar.
Dorusu: Tuzlu yemek tansiyonun yükselmesine sebep olup bazı rahatsızlıklara yol açabilirse de göz salıı açısından herhangi bir etkisi yoktur.

19) Yanlı: Bol bol havuç yemek göze çok faydalıdır.
Dorusu: Göz salıı açısından gerekli olan vitaminler çou sebze ve meyve de bol olarak bulunur. Dengeli beslenen bir kii için bol havuç yemenin fazladan bir faydası yoktur.

20) Yanlı: Gözyaım kurudu galiba, alayamıyorum.
Dorusu: Alamak psikolojik bir olaydır ve alama ile gelen gözyaı da refleks sonucudur. Gözyaı kuruluu kavramı vardır, ancak bunun alama ile ilikisi yoktur.

kaynak