Gelitirilen yeni bir cihaz sayesinde görme engelliler artık dilleriyle görecek.
Ankara- İngiliz The Times gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre, İngiltere Savunma Bakanlıının destekledii proje çerçevesinde ABD’de gelitirilen ”Brainport” adlı cihaz sayesinde görme engelliler, dillerine yerletirdikleri bir cihaz yardımıyla kelimeleri okuyabilecek, ekilleri tanıyabilecek ve kimsenin yardımı olmadan tek baına yürüyebilecek.

Kullanıcının azına yerletirilecek lolipop benzeri plastik bir yüzeyle buna balı güne gözlüü içine yerletirilmi video kameradan oluan cihaz, kameranın tespit ettii görüntüleri kullanıcının diliyle hissedebilecei ve ne anlama geldiini anlayarak beyninde ekillendirebilecei, deiik iddetteki birçok elektriksel titreime çeviriyor.

Bakanlıın cihazın ilk prototipinin denenmesi için seçtii, 2007′de Basra’da bir RPG atei sonucu gözlerini kaybeden Onbaı Craig Lundberg, denemenin ardından gazeteye öyle konutu: ”Bu, 9 voltluk bir pili veya aızda kabarcıklar çıkaran bir ekeri emmeye benziyor. Kamera sinyalleri dilinize gönderiyor. Bunların ne anlama geldiini anlayabiliyor ve beyninizde ekillendirebiliyorsunuz. Nesnelerin çizgilerini ve ekillerini alıyorsunuz. Cihaz her eyi siyah ve beyaz olarak görüyor ve siz dilinizde iki boyutlu bir görüntü elde ediyorsunuz. Bu, dilinizde bir çeit uyuma hissi gibidir.”

Lundberg, dün yapılan denemede, yaklaık bir metre mesafedeki ”CAT” gibi 3 harfli kelimelerin yazılı olduu kartları baarıyla okuduktan sonra, ”Bu, sadece bir prototip, ancak benim hayatıma çok büyük bir deiik getirebilecek bir potansiyele sahip” dedi.

İngiltere Savunma Bakanlıının Whitehall’deki merkezinde projeyi tanıtan ABD ordusundan Tümgeneral Gale Pollock, cihazın prototipinin dil balantısına bilgi gönderen 400 noktasının bulunduunu belirtirken, tasarımcılar bunu 4 bin noktalık bilgi gönderme kapasitesine çıkararak görüntünün netliini artırmayı planladıklarını kaydetti.

Kullanıcıların cihazı kullanırken konuamadıklarına ve yemek yiyemediklerine dikkati çeken tasarımcılar, dilerin arkasına veya damaa sürekli olarak yerletirilebilecek daha küçük bir cihaz gelitirmeyi ümit ettiklerini sözlerine ekledi.
Kaynak:cumhuriyet.com.tr