google-cyborg

Google’ın merakla beklenen iletim sistemi projesi ilk meyvesini verdi. Karınızda Google Cyborg…

Google, Android ile akıllı telefonlara ve netbook’lara girdikten sonra imdi de masaüstü bilgisayarlara yönelmek istiyor. Firma tarafından yapılan bir sunum Cyborg olarak adlandırılan projeyle ilgili ilk detayları su yüzüne çıkardı. Cloud Computing (web tabanlı) mantıını baz alan iletim sistemi Windows 7 için tehlikeli olabilir.

Google’a göre yakında kullanıcıların PC donanım yapılandırması hakkında endielenmesine gerek kalmayacak. Tam bu konuda Google projesi Cyborg yardıma koacak. Hypervisor (sanal makine denetleyicisi) olarak bilgisayarın, cep telefonunun veya oyun konsolunun kontrolünü ele alan ufak bir istemci yazılım yeterli olacak. Asıl iletim sistemi ve kiisel dosyaların neredeyse hepsi güvenli sunucularda depolanacak ve açma tuuna basıldıı anda kullanıcıya iletilecek.

Yüksek performanslı donanıma ihtiyaç duymamasının yanında Cyborg’un baka avantajları da olacak. Akıllı Advanced Resource Scheduler (ARS: Gelimi Kaynak Zamanlayıcısı) Cyborg sistemlerinden kendine ayrılmı olan cluster’ı sürekli olarak denetliyor. Eer bir Cluster-PC az kaynaa ihtiyaç duyarsa mevcut ilem süresi daha fazla yük altında olan sisteme dinamik biçimde daıtılıyor. Kullanıcı bu sürecin farkına varmıyor ve sadece gönderdii sorguların yanıtlarını ekranda görüyor.