Google Analyticsin normalde sadece ücretli performans analizi yazılımlarında bulunan yeni özellikleri açıklandı.

Duyurulan yenilikler; özel raporlar, gelimi kullanıcı segmentasyonu, programlama arabirimi (API), güncellenmi arayüz, daha zengin raporlar ve Google AdSense entegrasyonunu içeriyor. Bunlar performans analizi araçlarının tüm kapsamını ve esnekliini Google Analyticsin kolay kullanım ve eriebilirlilii ile birletirerek dünya çapındaki ufak ve büyük iyerlerinin ziyaretçilerine daha iyi hizmet verebilmelerini salıyor.

Googleın Analytics ürünü ile ilgili profesyonel destei Türkiyede salayan tek çözüm ortaı SEMin yönetim kurulu bakanı Cem zkaynakın verdii bilgiye göre Googleın İnternet üzerinden çalıan istatistik servisi Analyticsin yenilenen özellikleri u ekilde.

* zel raporlar, müterilerin kendi raporlarını karılatırmayı istedikleri ölçümler ile yaratmalarını ve görmeyi istedikleri ekilde organize etmelerini salıyor.

* Gelimi kullanıcı segmentasyonu, ziyaretçi trafiklerinin alt gruplara ayrıtırmasına ve analiz etmelerine izin veriyor. Para ödenmi trafik ve satı salamı ziyaretler gibi önceden hazırlanmı veya kendilerinin esnek, kullanımı kolay segment yaratıcısı ile yarattıkları segmentler seçilebiliyor.

* u an kapalı önizleme(beta) durumundaki uygulama programlama arabirimi (API) gelitiricilerin tüm Google Analytics verilerine erimelerine ve her türlü kullanım için bunları kullanmalarına izin veriyor. Bilgileri dier veri kaynakları ile birletirmek, özel arayüzler yaratmak ve çevrimdıı analiz için kullanmak olasılıklar arasında bulunuyor.

* Yenilenmi arayüz ile yönetim arayüzüne birçok yeni özellik ve daha kullanılı bir raporlama ekranı getirilerek, raporların verileri gösterim ekillerini deitiren araçlar öne çıkarılıyor. Yeni navigasyon yöneticilerin hesapları ve profilleri yeniden isimlendirmelerini salarken, hesap ve profil bulucu müterilerin verimliliklerini ve hesap yöneticisi kullanımlarına yardımcı oluyor.

* Hareketli Raporlar gelimi ama kullanımı kolay çok boyutlu analizler sunuyor. Müteriler kendi ölçümlerini seçebilir ve verilerin zaman içersindeki deiimini ölçümleyebilirler. Hareketli Raporlar veriyi anlamayı kolaylatırarak ölçümlerin ne manaya geldiklerini eski geleneksel veri inceleme yöntemlerinin grafikleri ve sütunlarına göre daha belirgin ve kolay bir ekle sokuyor.

* Google AdSense ile entegrasyon AdSense yayıncılarının hem sayfaların hem de yönlendiren sitelerin AdSense performanslarını detaylı raporlar aracılıı ile incelemelerini salıyor. Webmasterlar kullanıcı etkinlikleri ile ilgili bu yeni veriler ııında kullanıcı deneyimini nasıl daha iyi hale getirebileceklerini ve AdSense ile daha fazla nasıl gelir elde edebileceklerini yorumlarken artık daha bilinçli bir ekilde hareket edebilecekler.

* Yeni özellikler müterilere verilerin nasıl sunulduunu seçme özgürlüü tanıyor ve Google Analytics verilerini baka veri kaynakları ile birletirebilmeyi salıyor.

Bu yeni özellikler ziyaretçileriyle etkileimlerinde ve pazarlama yatırımlarının deerini arttırma çalımalarında hem ufak hem de büyük web sitesi sahiplerine yardımcı oluyor.
NTV