Fransız Le Figaro gazetesine göre, Philip Morris, RJ Reynolds, Bristish American Tobacco gibi sigara devleri, tütün yaprakları, sigara ve tütün dumanında bulunan radyoaktif ve kanserojen polonyum 210 elementinin (210Po) varlıını 1960′lı yıllardan bu yana bilinçli olarak gizliyorlar.

ALIMALARIN YAYIMLANMASI YASAKLANDI

ABD’li bilimadamlarının sigara üreticilerinin gizledikleri söylenen bin 500 belge üzerinde yaptıı aratırmaya göre, polonyum 210 elementinin kanserojen yapısı bilinmesine ramen, ekonomik çıkarlar nedeniyle her ey gizlendi, yapılan laboratuar çalımalarının yayımlanması da yasaklandı.

Alfa radyasyonu yayan polonyum 210 elementinin solunum yoluyla akcier kanserine neden olduu biliniyor. Bilimadamları günde 30 sigara içmenin yılda 300 akcier rontgeni çektirmekle edeer olduunu söylüyorlar.

Polonyum 210′un sigara dumanında bulunması ise tütün üretiminde fosfatı zengin gübre kullanımından kaynaklanıyor. Bu fosfat, radyum ve polonyum içeren kayalardan çıkarılıyor. Sigara tütününün bilinen özel tadının da tütün yapraındaki azot oranını azaltan fosfatlı gübreden kaynaklandıı belirtiliyor.

Aratırma, Philip Morris firmasının 60′lı yıllardan bu yana polonyum 210′un tütünü zehirlediini bildiini, firmanın 70′li yıllarda radyoaktiviteyi azaltmak için tütün yapraklarını özel bir solvent kullandıını, ancak tütünün aromasını yok ettii için bu ilemden vazgeçtiini de gösteriyor.

AJANI POLONYUM 210 ELEMENTİ İLE ZEHİRLEMİLERDİ

Sigaranın içinde bulunduu kanıtlanan polonyum 210 elementi, 2006 yılında eski KGB ajanı Alexander Litvinenko’nun Londra’da zehirlenerek öldürülmesiyle de gündeme gelmiti.

Gazete bu iddiayı, bilimsel Amerikan Halk Salıı Dergisi’nin Eylül sayısında yayımlanan bir aratırma analizine dayandırıyor.
Kaynak:bilimhaber.blogcu.com