Genellikle evlerimizde tükettiimiz gıdaları küflenince çöpe kimse atmak istemez. Bunun yerine küflenen kısmı keser atar ve kalan kısmını da tüketmeye devam eder. Halbuki uzmanlar küflenen gıdaların kalan kısımlarının da küf nedeniyle bozulduunu, yani tüketmememizi öneriyorlar. Durum bu olunca akla u soru geliyor : Gıdalarımızı küflenmeden saklamak için, gıdaların küflenmemesi için neler yapmalıyız

Küf bulamı gıdadan buzdolabına, bulaık bezlerine veya dier temizlik materyaline geçebilir. Buzdolabını ayda bir, 1 çorba kaıı yemek sodası (sodyum bikarbonat) eklenmi 1 litre su ile temizleyin. Temiz su ile durulayın. Lastik yüzeyler üzerinde görülen küflerde, 1 litre suya 3 çay kaıı çamaır suyu ekleyip küflere uygulayıp fırçalayın.

Bulaık bezleri, havlular, süngerler ve dier temizlik malzemeleri temiz olmalıdır. Küf kokusu bu malzemelerin etrafa küf yaydıını göstermektedir. Temizleyemediiniz veya yıkayamadıınız temizlik malzemesini kullanmayın.

Gıdaları servis ederken muhtemel havadan bulama riskine karı üstünün örtülü olmasına dikkat edin.

Nemli kalması istenen taze kesilmi sebze ve meyveler, salatalar plastik örtü ile kaplanmalıdır.

Açılan ve çabuk bozulabilen konserve ürünleri saklama kaplarına koyarak hemen buzdolabına kaldırın.

abuk bozulabilen gıdaları buzdolabı dıında 2 saatten fazla bulundurmayın.

Artan yemekleri 3-4 gün içinde, küf geliimine fırsat vermeden tüketin.

Yiyeceklerin servise dek bekletilmesinde bekletme koulları uygun deilse bakteri üremesi yönünden tehlike söz konusudur. Sıcak yemekler 1-2 saat içinde servis edilecekse üzeri kapalı tutulmalıdır. Soutulması ya da ertesi gün servis edilmesi gereken yemekler sıcakken buzdolabına konulmamalıdır.

Et, sebze ve unlu, hamurlu yiyecekler ayrı tezgahlarda, ayrı kesme tahtalarında ve ayrı araç-gereçler kullanılarak hazırlanmalıdır. Böylece çapraz bulamayı önleyebilirsiniz.

Salçanın küflenmemesi için üzerine zeytinyaı dökebilirsiniz.

ZAMAN
Kaynak:uzmanportal.com