İte gerçek bal ile sahtesini birbirinden ayırmanın yolları: Gerçek balı ayırt etme konusundaki kamuoyunda dolaan bilgilerin önemli bir kısmı ise gerçek deil. Fırat niversitesi Arıcılık Bölümü retim Görevlisi Mehmet Ali Kutlu, balda bulunan glikoz oranının hiçbir zaman dıarıdan bakıldıında anlaılamadıını vurguluyor.

Bunu ancak laboratuvar ortamında yapılacak tetkikler belirleyebiliyor. Ucuz etin yahnisi yavan olur. sözü burada da geçerli. Gıda mühendisleri, ucuza satılan balda mutlaka hile olduunun altını çiziyor.

Uzmanlara göre, 2,5 kilogram balın 10 TLye satılması mümkün deil. Bunlara bal demenin imkanı yok. Sadece ekerden elde edilen ve bala benzeyen ürünler.

Kutlu, bu tür ürünlere bal aroması veya bir miktar süzme çam balı katıldıını anlatıyor. Kutlu, kovanlardaki arı sayısının 80 bin civarında olması gerektiini söylüyor.

Kıtan çıkan arılara baharda urup vermenin de doal olduunu anlatıyor ve 3. aya kadar urup verilebilir. Bal ise 7.-8. ayda elde ediliyor. Yani 3. ayda verilen ekerin emaresi kalmıyor.

eker burada yavrunun büyümesi amacıyla veriliyor. Bazı üreticiler balın alındıı dönemde de eker veriyor. Bu ticari ahlaka sımayan bir durum.

Mısır urubu, glikoz, reçel, üzüm urubu ve pekmez vs. arıya ne verseniz arı bunu bala dönütürür. Tüketiciler birlik ballarını tercih etmeli.

Arıcılar birliinin paketleme tesislerinden alınacak bal, en güvenilir baldır. Göz kararı, sündürme ve dolaba koyma yoluyla balın gerçekliini kontrol etmek imkânsız.

Bal dolaba konmaz. Dolaba konulduu zaman bal oradaki nemi hemen içine çeker. Yüzeyinde bir tabaka oluur. O tabaka olutuu zaman bal ekerleir. Bu, yanlı bir uygulamadır. Bu yöntemle balın gerçeklii anlaılmaz. diyor.

***

Baldaki ekeri belirlemek için bavurulan geleneksel yöntem

içek balı ile eker karıtırılmı balı birbirinden ayırt etmek için kibrit çöpünün üstüne konulacak kadar bir bal damlası ııa tutularak içerisinde eker olup olmadıı ayırt edilebilir.

Bal damlası iddetli bir ıık kaynaına tutulur. Sarkmaya balayan bal damlasında ııklar sol tarafta toplanırsa çiçek, sa tarafta toplanırsa eker karıtırılmı baldır.

Ancak sa tarafta toplanan ıık her zaman eker karıtırılmı bal anlamına gelmez, bazen kaynaı çam ve farklı bitkiler olan ballar da ııı sa tarafta toplar.

Bizim için önemli olan aldıımız balın çiçek balı olmasıdır. Onun için alacaımız balın ııı mutlaka sol tarafta toplanmalıdır.

***

Türk arıcısının emei çalınıyor

Ziraat Yük. Müh. Bahri Yılmaz (TAB Yönetim Kurulu Bakanı): Bizim arıcılar olarak sloganımız; insanlara kalıntısız ve katkısız doal arı balı yedirmek.

Bu arıcıların sorumluluk anlayıının bir gerei. Bunu Arıcılık Kayıt Sistemi (AKS) ile salamı bulunuyoruz. Dört milyon arı kovanının her birinde bir barkot numarası var.

Merkezi olarak bilgisayar ortamında izlenerek kavanozdan kovana kadar izlenebilir arıcılık yapıyoruz. Bal arıları balı doal kaynaklardan yapar.

Bal dıı ürünler tamamen sahtecilerin ii. Devletin laboratuvarları var, bal analizleri yapılıyor. Alo Gıda 174 hattı var, ikâyet edebilirler.

Türk arıcısının emeine saygı duymayan, yasal boluklardan yararlanan sahte adamlar var. GDO üretilmi glikozları balmı gibi satıyor olmaları, hatta ihraç bile etmi olmaları Türk balına imaj kaybettiriyor. Balı yalnızca bal arıları yapar, sahte bal olmaz.

***

Sahte bal yoktur

Türkiye Arıcılar Birlii Yönetim Kurulu yesi Fahri Saylak: Büyük bir denetim yetersizlii var. Dedektif gibi çalııyoruz, yapay balları satanları tespit ediyoruz.

İlgili kuruma bildiriyoruz. Kurum ilem yapmıyor. ncelikle bu denetim sorununun çözülmesi gerek. Piyasada sahte bal yoktur, insanların yaptıı bal vardır. ünkü arı hiçbir zaman sahte bal yapmaz.

***
Gerçek balla sahtesini ayırmanın yolları

Gerçek bal, souk ortamlarda ekerlenir; sahte bal ekerlenmez.

Gerçek balın çok özel, esans gibi hafif bir kokusu vardır. Balı keserken, saklama kabını açıp kapatırken bu koku daha youn algılanır.

Gerçek bal, glikozlu bala göre daha koyu kıvamdadır.

Gerçek bal, erbet gibi aırı tatlı deildir. Glikozlu bal daha tatlıdır. Bal aza alındıında birkaç tür tat alınır. Yapay ballarda düz, tek bir tat olur.

Ucuz balda mutlaka eker ve türevi maddeler vardır.

Bazı üreticiler ekerden elde edilen ürüne, süzme çam balı karıtırıyor. am balı ucuz olduu için bu ite kullanılıyor.

Balı dolapta bekletme yöntemi doru deildir. Yapısı itibarıyla her zaman nemi çeker. zerinde tabaka oluur. Sonra kristalleir. Bal olmayan ürünler bu özellii göstermez.

Aynı ölçek iki kaba tam süzülmü gerçek bal ve glikozlu bal koyup aırlıklarını karılatırdıınızda, gerçek bal çok daha aır gelir.

– Bal buzdolabında ekerleniyorsa gerçektir.

– Balın kesafeti (younluu) çok, akıkanlıı sürekli olmalıdır, kesik kesik akan bal sahtedir. içek balı hızlı, çam balı ise daha yava akar.

– Bir kaıa bal koyup atee tuttuunuzda gerçek bal oldukça akıkan olur, dayanıklıdır geç yanar; glikoz balı ise çabuk yanar ve kömürleir.

– Buzdolabında yaklaık bir ay bekleyen balın krem ya da tereya kıvamına gelmesi balın hakiki olduunu gösterir.

– Sabit kalem (kuun kalem deil ucu ıslandıı zaman mor renk yazan) alın bala uç kısımını daldırın sonra parmaınıza sürün renkli olarak çıkıyorsa bal karııktır çıkmıyorsa hakiki baldır.

– Souk havada donma yapmaz ise bal sahtedir Zeytin yaının donması gibi kavanozun alt kısımları donma yapar ise hakiki baldır.

– Sahte balın rengi biraz daha açıktır, normal balın kokusu yoktur. Normal balın kıvamı biraz daha katıdır.

– Balı kaıkla alıp yere döktüünde sahte bal uzayıp resmen örümcek aı gibi havada uçar.

– Balın ekerlenmesi durumunda ise, eski hâlini alması için günee çıkarılması veya kabıyla birlikte sıcak suya konulması kâfidir.

– Bal ekerle yapılan dier erbetlere nazaran çok daha fazla keskindir. Fazla yendii zaman genizde hafif yanma yapıyorsa bu yediiniz gerçek baldır.

– Balda hafif te olsa ekerden kaynaklı alkol olması nedeni ile kibrit çöpü veya kaıt üzerinde cızırdayarak yanar.

– Gerçek bal, kekik, keven çiçeklerinin çeitlerine göre açık mor, sarı, hafif kırmızı veya buzlu cam renklerinde veya bu renklerin deiik tonlarında olabilir. Glikozlu ballar ise açık cam renginde ve daha effaf olur.

– Düzenli bir ekilde tüketildiinde gerçek bal eker hastalarında, eker deerini sadece birkaç puan artırır. Ancak aynı miktarda tüketilen glikozlu bal eker hastalarını komaya dahi sokabilir.
Kaynak:uzmanportal.com