Zeka ile genetik ararsındaki iliki uzun süredir biliniyordu. 2001 yılında yapılan bir aratırma ile, beyindeki ilemci hücrelerin yapıldıı bölüm olan gri maddenin hacminin zeka ile ilikili ve kalıtımsal olduu bulunmutu. Daha sonraki aratırmalar da ilemci hücreler’ arasındaki balantıyı salayan beyaz maddenin kalıtımsal olduunu gösterdi.

Yapılan son aratırma ise, ilemci hücreler arasındaki balantının, bir baka deile zihinsel faaliyetlerin kalitesinin de kalıtımsal olduunu gösterdi. Aratırmaya göre, ilemci hücreleri örterek bu hücreleri yöneten ve çoaltan miyelin kılıfın özellikleri de kalıtımsal ve IQ ile balantılı.

California niversitesinden Paul Thompson öncülüünde yürütülen aratırma 23 tek yumurta ikizi ve aynı sayıdaki çift yuumutrat ikizi ile gerçekletirildi. HARDI adı verilen özel bir MR cihazı ile ikizlerin beyinsel faaliyetleri incelendi ve miyelin kılıfdaki toplam aktivitenin görülebilmesini olanaklı kılan, beyaz maddedeki su difüzyonu ölçüldü. Thompson bunu zihinsel hızın resmi olarak tanımlıyor.
Kaynak:www.teknolojivebilim.com