genclik

Salıklı yemekler hayat kalitesini arttırırken yaama süresini de uzatıyor

ABDde Alabama niversitesinde yapılan aratırmalar hayat kalitesini ve süresini uzatan 8 besini buldu. İte o besinler..

SARIMSAK

Sarımsaın kokusunun nedeni olan Allicin, kuvvetli bir antioksidan. Vücudun ihtiyacı hidrojen sülfiti salayan sarımsak böylelikle damarların rahatlamasına ve kanın akıının hızlanmasına olanak salıyor.

YUMURTA

Bir yumurtada 9 önemli amino asit ve 6 gram protein olması yumurtanın bu listeye girmesine imkan salıyor. zellikle yalıların görme sorunlarının baında gelen sarı benek rahatsızlıına iyi gelen lütein, katarakta iyi gelen zeaksantin ve kalp ve beyin rahatsızlıklarının önüne geçen kolin içeren yumurta barındırdıı D vitamini sayesinde salıklı bir besin maddesi olarak tanımlanıyor.

YABAN MERSİNİ

Yabanmersininde bulunan pigmentlerin strese iyi geldii açıklanırken beynin dopamin salgılamasına yardımcı oluyor. Mutluluk, salıklı hafızaya imkan tanıyan yabanmersini vücut koordinasyonuna olumlu katkılar yapıyor.

ISPANAK-LAHANA

Ispanak ve lahana gibi yeil yapraklı sebzeler kanserle mücadele etmeye yardımcı C vitamini, karoten ve lif barındırmasının yanında genç kalmayı salayan antioksidan barındırıyor.

BROKOLİ

Kanserle mücadele etmeye yardımcı olan brokoli, tam bir antioksidan deposu. Barındırdıı D vitamini ve kalsiyum sayesinde vücuda güç veriyor.

SOMON

Somon, kalp hastalıklarının önüne geçerken barındırdıı omega-3 asiti nedeniyle beynin gelimesine yardımcı oluyor, alzheimer gibi hastalıkları engelliyor.

PANCAR

En önemli B vitamini folik asiti barındırıyor. Pancarda bulunan betanin çok önemli bir antioksidan ve kötü kolestrol seviyesini en aza indiriyor.

KETEN TOHUMU

Barındırdıı yüksek omega-3 asiti nedeniyle çok salıklı bir besin olan keten tohumu barındırdıı linyin sayesinde kolestrolün önüne geçiyor.