Günümüzün çok yiyen ama hareket etmeyen, bilgisayar veya televizyon baından kalkmayan çocukları tehlike altında. Bu çocukların yaayacakları ya da yaadıkları birçok olumsuzlua bir de fiziksel görüntülerinde bozulmalar elik ediyor. Ergenlie yeni giren kızınızın veya bütün kitaplarını çantasında gezdiren olunuzun birden kamburunun çıktıını fark edebilirsiniz. Sakın zaman kaybetmeyin. Tıpkı sizin çocuklarınız gibi ergenlik dönemindeki birçok çocuk, çok uzun süreli, sabit ve yanlı duru pozisyonlarında kalıyorlar. Bu durum, kas ve iskelet sisteminde bozukluklara sebep oluyor. ocuunun vücudunda normal olmayan bir eilme tespit eden aileler, doktora bavurmalı.

zellikle okulda uzun saatler boyunca sırada öne doru eik oturduklarından veya aır okul çantalarını tek omuzda taıdıklarından, uzun süreli bilgisayar ve televizyon karısında sabit, daha önemlisi hatalı pozisyonda kaldıklarından çocuklarımızın iskelet sistemleri deforme oluyor. İyi bir postür (duru) eitimi çocukluk yaından itibaren balar. Kötü postür, hayatın ileri dönemlerinde karılaılabilecek birçok romatizmal hastalıın, organ bozukluklarının ve ruhsal bozuklukların sebebi olabilir.

ocukları, postür bozukluklarına sebep olabilecek etkenlerden uzak tutmak gerekir. zellikle ergenlikte çocukları yüzme veya kasları güçlendirici dier spor dallarına yönlendirmekte fayda var. Sırt üstü yüzme, kamburun çıkmasını engelleyebilir. Tedavi sürecinde korse veya destekleyici ateller yerine egzersizleri öneriyoruz. ocuu stresten, stabil pozisyondan çıkarmak için spor özellikle yüzme çok önemli. Bu ya grubunda kas dokusunu güçlendirmek temel amaç. Bunun için de spor ve düzenli egzersiz çok faydalı. Haftada iki üç gün yüzen çocuklar hem ruhsal hem de bedensel açıdan yaıtlarından çok daha farklı ayrıcalıklara sahip oluyorlar.* Sema Hastanesi fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı

Kambur çıkmadan tedbir alın!

* ocuklar, aır çantaları uzun süre sırtlarında taımamalı.
* Sırada otururken bel boluunu dolduran destekleyici yastıklar kullanılabilir.
* ocukların uzun süre televizyon izlemeleri engellenmeli.
* Bilgisayarın göz hizasında ve tam karılarında durmasını salamak gerekir.
* Masanın kenarında vücudun yarı dönük pozisyonda olduu durumlar da sakıncalıdır.
* Sandalyenin boyu, çocuun ayak tabanı 90 derecelik açı ile yere tam temas edecek ekilde ayarlanmalı.
* Omuzları öne doru eik duran, kamburu çıkmı gibi bir görüntü oluan çocuklarda hafif tatlı ikazlar ile omuzlar geri, göüs dıarı eklinde duru pozisyonu deitirilmeli.
* Ergenlie yeni adım atan genç kızlar, göüslerdeki büyümeyi gizlemek amacıyla öne doru eilirler. Bu durumun iskelet yapısını bozmasına izin verilmemeli.
* ocukların düzenli ve yeterli beslenmesini salayarak gereksiz kilo alımını önlemek de postür bozukluklarını önlemede yardımcı olacaktır.
* Ergenlik döneminde bacak arıları çok sık görülebiliyor. Baka bir sebebinin olup olmadıı aratırıldıktan sonra büyümeye balı, kemiklerin gelimesine balı geliimsel bir arı olduu düünülebilir ama yine de ihmal etmemek gerekir.
* Bu dönem çocuklarında yeterli miktarda kalsiyum alımına dikkat edilmeli. Süt, peynir, yourt, yumurta ve yeil yapraklı sebzelerle meyve tüketimini artırmak önemli. zellikle kalsiyumun vücutta emilimini zorlatıran çay ve kahve kullanımı sınırlandırılmalı.

ZAMAN
DR. BURCU NAL
Kaynak:zaman.com.tr