kadin

Cilt yalanmasında etkili olan güne ıınları, beslenme alıkanlıkları, derinin dı fiziksel ve kimyasal uyarılara fazla maruz kalması, sigara kullanımı, fazla alkol tüketiminin yalanmayı ve beraberinde gelien yalılık belirtilerini artırabildii, bu etkilerden kaçınılmasının yalanmayı yavalatacaı belirtiliyor.

Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümünden Dr. Buket Pençe, “En büyük organ olan deri de dier organlarla birlikte 20 yaından itibaren yalanmaya balar” diyor.

Deri yalanmasını etkileyen faktörler;

1) Genetik yapı yani ailenin deri yapısı,

2) Hormonlar: zellikle hipofiz, tiroid, overler ve böbreküstü bezinin hormonları,

3) Güne ıınları (ultraviyole),

4) Beslenme

5) Sigara ve alkol,

6) Stres,

7) evre kirliliidir.

Deri yalanırken deride oluan deiiklikler ve bunların belirtilerini ise öyle sıralayabiliriz:

1. Derinin üst tabakası (epidermis) incelir ve kırııklıklara neden olur, derinin yaralanması kolaylaır.

2. Epidermisin en üst tabakasının yenilenmesi gecikir ve deri soluk bir renk alır.

3. Derinin onarımı yavalar ve küçük yaralar bile geç iyilemeye balar.

4. Deriden su kaybı kolaylatıı için deri kurur ve kaınır.

5. Deriden giren kimyasal maddelerin atılımı gecikir ve kontakt dermatitler (ekzema) artar. Bunun nedeni ise derinin bariyer fonksiyonunun bozulmasıdır.

6. Derinin yalanmasıyla renk yapan hücreleri (melanosit) azalır ve koyu renk benler azalır.

7. Ultraviyoleye karı koruyuculuu azalır güne lekeleri artar.

8. Derinin ba dokusundaki (elastik ve kollagen lifler) bozukluk nedeniyle deri gever ve sarkarken, elastikiyeti azalır, mimik çizgileri oluur, sertleir ve pürüzlenir.

9. Seboreik keratozlar (deride kalın, pürtüklü lekeler) artar.

10. Alerjik reaksiyonlara neden olan mast hücreleri azaldıı için erken tip (anında oluan) ilaç ve besin alerjileri azalır.

11. Eller ve yüzde deri altı ya dokusu azalırken, uyluklar ve karında artar. Bu da kadınlarda kalça, erkeklerde bel bölgesinin genilemesine neden olur.

12. Derinin immünolojik (direnç) fonksiyonu bozulduu için deri kanserleri artar.

13. Ter bezleri azalır ve sıcak çarpması riski artar.

14. Deride kılcal damarların görünümü artar, kendiliinden oluan morluklar artar.

15. Derinin ısı regülasyonu bozulur ve yalılar daha çok üür.

16. Ya ilerledikçe yüzde gözenekler geniler ve siyah noktalar artar.

17. Saçlar incelir, yava uzar, dökülür, beyazlaır. Erkeklerde saç dökülmesi 20li yalarda, kadınlarda ise menapozdan sonra balar. Yala kadınlarda çenede istenmeyen kıllar oluurken, erkeklerde ka, burun içi, kulak kılları uzar.

18. Tırnaklar incelir,yava uzar,kurur,matlaır ve kolay kırılırlar.

Bütün bu deiikliklere engel olabilmek için ilk ve en önemli yapılacak ey güneten korunmaktır. ünkü ultraviyole ıınları, deride serbest radikal üretimini artırarak ve antioksidan savunma kapasitesini azaltarak foto yalanmaya neden olurlar.

İkinci aamada deri yalanmasına engel olmak ve tedavi etmek amacıyla beslenmeye dikkat edilmeli, yaa göre vitaminler, alfa hidroksi asitler, bitkisel ürünler, biyolojik faktörler, serbest radikal yakalayıcılar, antioksidanlar, bazı hormonlar dıtan veya aızdan kullanılmalı alkol ve sigara içilmemelidir.

Yalanmayı durduran vitaminler

1) Vitaminlerden kozmetik açıdan en önemlileri:

Vitamin A ve deriveleri: Retinoik (tretinoin) asit, betakaroten (provitamin A), retinol en sık kullanılanlardır. Bunların hem aızdan alınmaları hem de kozmetiklerde kullanılması günee ve dier tüm etkenlere (genetik gibi) balı deri yalanmasını geriye döndürebilir.

Bu etkinin görülebilmesi için retinoik asit içeren kozmetiklerin en az 6 hafta kullanılması gerekir. Ancak deriyi tahri edici etkisine dikkat edilmeli, geceleri kullanılması tercih edilmelidir.

Vitamin E: Kuvvetli bir antioksidandır. Ultraviyole ıınlarından korur. Nemlendiricidir. Kızarıklık ve lekelenmeyi engeller. Topikal kullanıldıında (dıtan) alfa tokoferol olarak kırııklıkları önler ve kollajen sentezini artırır.

Vitamin C: Antioksidan ve leke açıcıdır. Hücrelerde kollajen sentezini düzenler ve ultraviyole ıınlarından korur.

Vitamin B: Vitamin B3 (Niasin) derinin su kaybını önler, deriyi nemlendirir ve antioksidandır. Provitamin B5 (Pantenol) ise nemlendiricidir ve saç bakım ürünlerinde %5 oranında kullanılabilmektedir.

2) Alfa Hidroksi Asit (AHA)ler: Meyve asitleri olarak bilinirler. En çok kullanılanlar glikolik asit ve kaltik asittir. %2 oranında nemlendirici etkisi olan glikolik asittir.

%2 oranında nemlendirici etkisi olan glikolik asit, %8-12 oranında kollajen sentezini artırır, %70 oranında ise peeling yapar.

3) Bitkisel rünler: Flavonoidler (genistein vb.) ginkgo biloba ekstresi, soya fasulyesi, mercimek ve kırmızı arapta bulunurlar.

Serbest radikallerden ileri gelen yalanmayı geciktirebilir. Piyasada vitaminlerle birlikte yalanma karıtı preparatlarda (ilaç) bulunur.

4) Polifenoller yeil çayda bulunurlar: C ve E vitamininden daha kuvvetli serbest radikal tutucudurlar. Saç toniklerinde erkek tipi saç dökülmesine karı da kullanılırlar.

5) Aloe vera jeli: Ultraviyoleden koruyucu, kızarıklık düzeltici, nemlendirici olarak yalanmayı geciktirmek amacıyla kullanılır.

6) Biyolojik Faktörler:

Kallikrein: Domuz pankreasından elde edilir. Yara iyilemesini hızlandırır ve kırııklık oluumuna engel olur.
Plasenta Ekstreleri: İnsan veya hayvan kaynaklı olabilir.

Hücre yenilenmesini salar, derinin esnekliini artırır.

çüncü sırada ise yalı deriyi düzeltmek ve daha fazla ilerlemesini engellemek amacıyla uygulanan kimyasal peeling (derinin üst tabakasının soyulması), mikrodermabrazyon, lazer, botulinum toksini, dolgu maddeleri ve estetik plastik cerrahi operasyonları gelmektedir.