Gaz sancıları bebekleri rahatsız ederken, ebeveynlerin hayatını da zorlatırıyor. (Fotoraf: New York Times)

Küçük kızınız gaz sancısından kıvranıyor ve siz de birey yapamamanın sıkıntısını mı çekiyorsunuz İnanın yanlız deilsiniz. Türkiyede de yayınlanan Neden Erkeklerin Meme Uçları Vardır (Why Do Men Have Nipples) adlı kitabıyla dünya genelinde çok satanlar arasına giren Dr. Billy Goldberg, gaz çıkarmayla ilgili kiisel deneyimlerini yazdı.

Dr. Goldberg, Ocak ayında dünyaya gelen ikinci çocuunun gaz sancılarından ilham alarak MSNBCye yazdıı makalede, yeni çocuk sahibi olan ebeveynlerin dertlerine ortak oldu. İte Dr. Goldbergin yazısı ve gaz çıkarmayla ilgili bilmedikleriniz:

Son sekiz haftadır hayatım gaz çıkarma konusu etrafında dönüp duruyor. Minik kızım da babasına çekmi, onun da gaz sancısı var. zellikle sabahları uyanınca baırsaklarındaki bu baskı ona çok sıkıntı veriyor. İte o zaman fark ettim ki hayatımızın deiik aamalarında bu gaz sorunuyla baa çıkma tarzımız da deiiklikler gösteriyor.

Zavallı bebeim tek seferde gazını çıkarıverse rahatlayacak. Biz de hayatımıza böyle balıyoruz: Gazımızı dıarı çıkaramaz vaziyette.

Sonra çocukluk çaı gelir ki artık gazımızı çıkarmak bize heyecan veren bir elence olabilir. Herkesin duyabilecei ekilde yellenmek çocuklar için bazen çok orijinal bir aka yapma yoludur ama bazı okullarda kasıtlı olarak yellenmenin yasaklandıını hatırlatmakta yarar var.

YA İLERLEYİNCE TUTMAK GLEİYOR

Bunu takip eden ergenlik çaında ise gazımızı içerde tutmak için çok zorlu çabalar göstermemiz gereken durumlar olur. imdiden hayal edebiliyorum mesela, küçük kızım holandıı çocukla bir akam yemeine ilk defa çıktıında gaz kaçırmamak için kim bilir nasıl da zorlanacak

Büyüyüp erikin bir insan olduunuzda hayat daha da karmaıklaır. İstem dıı gaz ve onunla birlikte gelen kötü kokularla mücadele etmek için deiik yollar ararız. Yalanma sürecinin insanı ‘zora düüren’ etkilerinden biri de kasların kontrolündeki azalmadır ve bunun sonucu olarak yalılardaki gaz kaçırmalar daha sık olur. Evet, yalı biri için gazı içerde tutmak çok daha zordur.”

GAZ IKARMAYLA İLGİLİ GEREKLER:

Ortalama bir yellenmede yüzde 59 nitrojen, yüzde 21 hidrojen, yüzde 9 karbondioksit, yüzde 7 metan ve yüzde 4 oksijen bulunur. Kötü kokuyu çıkaran ise bu karıımının yüzde 1′inden daha az bir bölümüdür.

ıktıı anda gazın sıcaklıı 37 derecedir.

ıkı anında gazın hızı yaklaık olarak saniyede 3 metredir.

Bir insan günde ortalama yarım litre gaz çıkarır.

Kadınlar da erkekler kadar gaz çıkarır.

ıkan gaza kokusunu veren hidrojen sülfittir ki, yediklerinizdeki sülfat oranı ne kadar yüksekse yellenmeniz de o kadar kötü kokacaktır. Gaz çıktıında özellikle kötü kokulu olmasını salayan gıdalar arasında fasulye, lahana, peynir, gazoz ve yumurta yer alıyor.

Bir insan günde ortalama 14 defa gaz çıkarır.

Kaynak:guncel.net