Birçok insanın, özellikle de erkeklerin hayatının önemli bir parçasıdır futbol. yleki, bazı insanlar futbol ile yatıp, futbol ile kalkmaktadır. zelliklede çaımızda, gelinen nokta itibari ile futbol, endüstrilemi, çok büyük paraların döndüü bir, medyanın göz bebei olan bir oyun haline gelmitir. Peki ama futbol ilk olarak nerede, nasıl ortaya çıkmıtır Bu yazımızda kısaca bu soruya cevap bulmaya çalıacaız.

Futbolun nerede ve nasıl icat edildii tam olarak bilinmemekle beraber, eski tarihi uygarlıklardan inliler, Romalılar, Mısırlılar, Yunanlılar ve Mayalarda bu kültürlerin bir parçası olan ayakla vurulan bir oyun oynadıklarından bahsedilmektedir. İlk futbol oyun kuralları, 1863 yılında Londra Futbol Birlii tarafından gelitirilmitir. Futbol oyunu İngiliz askerler, gemiciler ve ticaret yapanlar vasıtasıyla Hindistan, Güney Afrika, Avrupa ve Güney Amerika ya götürülmütür.

Uluslararası Futbol Federasyonu Birlii (FIFA) 21 Mayıs 1904 yılında Fransa Pariste Fransa, Belçika, Hollanda, İsveç, İsviçre, Danimarka ve İspanya Futbol Federasyonlarının katılımı ile kurulmu ve dier Avrupa ülkelerinin katılımı bundan sonraki tarihlerde olmutur. İlk Dünya Kupası FIFA tarafından 1930 yılında Uruguayda organize edilmi ve ilk dünya kupasını Uruguay kendi evinde kalmasını salamıtır.

19. yüzyılın sonuna doru futbol Amerikaya götürülmü ve burada öncelikle göçmenler tarafından oynanan bir spor dalı olarak kalmı; ulusal futbol (soccer) liginin kurulması 1970 li yıllara rastlar. Futbol ilk 1908 yılında olimpik bir spor dalı olarak kabul edilmi ve ilk Olimpiyat madalyasını İngiltere milli takımı kazanmıtır. Günümüzde, futbol uluslararası alanda popülerlii ve izleyicisi en fazla artan spor dallarının baında gelmektedir.

Kaynak:www.uzmanportal.com