Avusturya’da bir futbol sahasının altından İkinci Dünya Savaı sırasında Naziler tarafından öldürülen kiilerin gömüldüü iki toplu mezar çıktı.
İstanbul- Hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamada toplu mezarların bir askeri futbol sahasının altında bulunduu ve buradaki kalıntıların sava sırasında esir alınan ABD’li pilotlara ait olabilecei belirtildi.

Gazeteport’un haberine göre, İçileri Bakanlıı’ndan bir sözcü, bakanlıın ölenlerin kimlik tespiti için mezardan çıkarma ilemleri konusunda görümelerin balayacaını açıkladı.

Toplu mezarların Avusturya’nın güneyindeki Graz ehrinde bulunan orduya ait bir spor tesisindeki futbol sahasının altında bulunduu kaydedildi.

Yetkililer, mezarlarda SS’ler tarafından öldürülen 70 kurbana ait kalıntıların bulunduunu belirtti.

Mezarların bulunduu yer, ABD sava uçakları tarafından sava zamanında çekilmi fotoraflarla tespit edildi.

Avusturya ordusunun internet sitesinde yapılan açıklamada İkinci Dünya Savaın’nın son günlerinde burada ilenen insanlık suçlarına tanık olanların ortadan kaldırılması amacıyla söz konusu bölgede 219 kiinin katledildii belirtildi.

Bölgede yüzlerce kurbanın o zaman buradan sorumlu Nazi subayı tarafından tüm katliamın üzerine kalacaı korkusuyla toplu mezardan çıkarılıp baka yerlere gömüldüü, ancak Kızıl Ordu yaklaırken bu ilemin durduu ve geride bu cesetlerin kaldıı ifade ediliyor.

Yeniden baka yerlere gömülmü olan cesetler daha sonra bulunup, düzgün bir cenaze töreniyle defnedilirken, yeni toplu mezarlar tespit edilene dek 70′e yakın cesedin nerede olduu bilinmiyordu.

Ordu açıklamasında, katliamın muhtemelen Almanya’ya kaçan ve hala hayatta olabilecek olan faillerinin kimliklerinin belirlenmesi için bir soruturmanın balatıldıı da belirtildi.
Kaynak:cumhuriyet.com.tr