27 Eylül 1976da İtalyanın bakenti Romada doan Francesco Totti, İtalyanın en ünlü ve karizmatik futbolcularından biri. Her sene, sezon sonunda ya da devre arasında hakkında bir çok transfer haberi çıkan, çıkartılan Totti tam anlamıyla Romanın Altın ocuu, Romanın Gladyatörü! Zaman zaman futbolundan çok özel hayatıyla da İtalyada manetlere taınan Totti hem ulusal takım hem de büyüyüp yetitii Romada lider bir karakter.

Arada sırada sinirine hakim olamayan Totti bir anda bir çok eyi yakmayı baarsa da uzun süreli dostluklarını da korumayı baarıyor ve birinin kalbini kırdıysa, gönlünü almayı biliyor!

Serbest vurulardan kaydettii goller, yaratıcılıı, hem forvette hem de orta sahada sergiledii futbol ile Totti, İtalyanın Dünyaya armaan ettii en iyi futbolculardan biri.

Zaman zaman Taçsız Kral olarak adlandırılan ve Romada hak ettii yerlere ulaamadıı söylenen Totti bugüne kadar bakent devine olan balılıının bir an olsun sorgulanmasına izin vermedi!

Forvet hattında da kolaylıkla görev yapabilen Totti, tekniini ve özelliklerini en iyi sergiledii yer olan forvet arkasında serbest oynamayı seven ve böyle de yapan bir futbolcu.

Totti modern futbolun en iyi temsilciler arasında gösterilen yakııklı, kuvvetli, yaratıcı, bitirici, sert, kavgacı, dost canlısı bir İtalyan!

TOTTINİN OCUKLUU
İtalyanın bakenti Romanın San Giovanni bölgesinde doan Totti, Enzo ve Fiorella Tottinin çocuu.. Ayaa ilk kalktıı günden beri futbol oynayan Totti 9 aylıkken mein yuvarlakla tanıtı.. 1984de Fortitudo ardından Smit Trasteverede ve 1986 Lodigianide küçük takımlarda oynadı ve 1989da da Romaya genç takımla ayaını bir daha ayrılmamak üzere bastı.

ok ufak yata yeteneklerini göstermeye balayan Totti, U18de İtalya Milli Takımının formasını giymeye baladı ve 1995 Temmuzda EUFA U18 Avrupa ampiyonası finalinde İspanyaya 4-1 malup oldukları maçta ülkesinin tek golünü kaydetti !.. U21de de Avrupa ampiyonası finalinde yine İspanya ile karılaan Totti ve arkadaları İtalyan futbolunun yeni yıldız adayı Tottinin golüyle maçı 1-1 ile penaltılara taıdı ve bu sefer İspanyaya üstünlük kurarak kupaya uzandı!

AZZURI DNEMİ
Totti, İtalya Milli Takımı ile ilk maçını 2000 Avrupa ampiyonası elemlerinde İsviçreyi 10 Ekim 1998de yendikleri mücadelede yaptı! Finallerde ilk 11de oynayan ve Romanya ile Belçika maçlarında golünü atan Totti finalde ise Fransaya malup olduklarında kupaya ulaamadı !.. Totti yenilen tarafın bir üyesi olmasına ramen sergiledii performansla Fransa ile oynadıkları finalde Maçın Adamı seçildi.

Ayrıca Dünya bu turnuvada belki de kaydedilmi en iyi penaltı golünü izledi !.. Hollanda ile yapılan yarı final maçında karılama penaltılara kadar uzadı !.. İtalya ilk 2 atıı gole çevirirken Portakallar ilk iki atıı kaçırdı !.. İtalyanın 3. penaltı atıında sıra Tottiye geldi ve karizmatik futbolcu sakin bir ekilde topu koyduu penaltı noktasında tamamı Hollandalı tribünlerin baskısı altında topu sa köeye ve çaresiz Van der Sarı da sol köeye yolladı.

2002 Dünya Kupasında İtalya yine hayal kırıklıı yaadı! 2. tur maçında Güney Koreye malup olan İtalyada Totti bu sefer beklenen patlamayı yapamadı ve orta hakem Byron Moreno tarafından ikinci sarı kartı görerek oyundan atıldı.

2004 Avrupa ampiyonasında ise Totti, medyanın negatif yüzünü gördü! Danimarka orta saha oyuncusu Christian Poulsene tüküren ve bu görüntü kameralar tarafından yakalanan Totti oldukça zor duruma dütü.. Paulsende maç boyunca Totti ile uramıtı ancak cezayı alan İtalyan yarı finale kadar forması elinden alınarak cezalandırıldı. İtalya ise bir sonraki tura yükselemeyince Totti de bu turnuvada bir daha forma giymedi!

ROMANIN GURURU
Totti, Serie Ada bakent devi Roma formasıyla ilk maçına 28 Mart 1993de Bresciayı deplasmanda 2-0 yendikleri maçta çıktı. 1994 1995de 21 maça çıkan Totti, 4 gol kaydetti ve devam eden sezonda da ilk 11in deimez bir parçası oldu. 2000de İtalyada Yılın Futbolcusu seçilen Totti, bir sonraki sene, 2000 2001de, bu onura layık görülmesini sebebini sergiledii futbolla ortaya koydu ve Romanın 1983den beri ilk kez Serie Ada ampiyon olmasını saladı!

Tottili Roma 2001 2002de ampiyon olan Juventusun ardından 2. oldu ama 2002 2003de Totti rakip fileleri 14 golle sarsarak en çok gol kaydettii sezonu yaadı.

Bir sonraki sezon daha çok ofans oynayan Totti forvetin hemen arkasında üstlendii rolü çok iyi benimsedi ve Romanın 2003 – 2004ü 2. sırada tamamladıı yıl kaydettii 20 golle kariyer rekorunu kırarak önemini bir kez daha kanıtladı.

2004 2005 sezonu ise Totti ve Roma için hayal kırıklıklarının senesi oldu. Neredeyse küme düme tehlikesi yaayan bakent devi Olimpiyat Stadında taraftarını üzerken Totti sezonu 12 golle tamamladı.

KRAMPON GİYMEDİİ ZAMANLARDA
2002den beri UNICEFin iyi niyet elçisi olan Francesco Totti yayınladıı kitaplarla yardıma muhtaç çocuklara para yardımı topladı. Kiisel servetinden her yıl UNICEFe yardım yapmaya devam eden Totti, Mart 2004de Siyah İnci Pele tarafından da Yaayan En İyi 125 Futbolcu arasında gösterildi.

En önemli özelliklerinden aırtma utlarında bir uzman olan Totti, İtalyancada cucchiaio denen bu teknikle bir çok jeneriklik gol kaydetti.

Bir çok zaman Dumb Roman, Aptal Romalı olarak da çaırılan Francesco Totti, bu konuya deindii ve Tutte le Barzellette su Totti (Raccolte Da Me), Totti hakkındaki bütün akalar (Tarafımdan toplandı) adlı kitabında kendisi hakkında akaların, esprilerin yer aldıı derlemeyi yayımladı ve gelirini çocuklara baıladıı bu kitap aylarca en çok satanlar listesinde en üst sırada yer aldı ve kısa sürede 775.600 dolar para toplanarak baılandı.

Ulaılması en zor futbol yıldızlarından biri olan Totti son kitabında hakkında yapılan ve söyledikleri ile herkesi kahkahalara boan konumalarına da yer verdi:
Tottinin bir röportajının balangıcı,
Nome [Adınız]
Francesco.
Cognome [Soyadınız]
Totti.
Professione [İiniz]
Calciatore. [Futbolcuyum.]
Sesso(sex) [Cinsiyetiniz]
Non tanto, ultimamente! [Eh, nihayetinde çok yok!]

Totti bu kitabı yayımlayıp bu satırlara da yer vererek ulaılmazı zor bir adam olan kendisinden dıarıya çok güzel bir hayat dersi verdi: Kendinizi çok ciddiye almayın ve dierlerinin hakkınızda düündüklerinden dolayı kendinizi yargılamayın!

Real Madride giderek Romadan ayrılan ancak Romaya gelirken büyük servete mal olan ve giderken çok az bir para kazandıran Romadan eski ve Milli Takımdan arkadaı Antonio Cassanoyu oldukça sert eletiren Totti, eski dostuyla daha fazla arasının açık kalmasına dayanamadı ve 2006 Dünya Kupası öncesi yaptıı bir açıklamada Cassano seçim yapılacak biri deildir, O bu kadroda yer alacaktır diyerek aralarındaki buzları eritti ve arkadalarına karı olan duygusal yönünü de gösterdi!

Cassano ise ayrılırken görümedii eski kaptanı hakkında Madride ilk adım attıında yaptıı açıklamada Totti, Dünyada her takımın olduu gibi Real Madridin de ihtiyacı olan bir yıldızdır demiti.

TOTTI NEDEN BU KADAR NEMLİ
Oynadıı takım için deeri tartıılmaz bir futbolcu olan Totti Ermeglio, Il Bimbo doro, yani Küçük Altın Adam olarak çaırılıyor.. Dünyanın en yi forvetlerinden biri olan Totti, için söylenen en anlamlı sözlerden biri Giovanni Trapattoninin azından dökülmütür: Totti oynamak istiyorsa, heyecanlıysa Dünya üzerinde Onu durdurabilecek birini tanımıyorum. İtalya Milli Takımını sürükleyecek ve liderlik yapabilecek tek isim Tottidir. Trapattoni ayrıca İtalya Milli Takımından ayrıldıktan sonra da Her futbolcunun içinde bir dahi vardır, ama sadece bir Van Gogh var ve sadece Totti var diyerek yıldız futbolcusuna verdii önemi bir kez daha bu sözlerle açıklamıtır.

Penaltı noktasından çok zor kaçıran, serbest vurularda en iyi kalecileri titreten bu adam aynı zamanda Romada oynuyor olmasına ramen Dünyanın en çok kazanan futbolcularından biri! Sözlemesini 31 Mayıs 2005de 2010a kadar uzatan Totti yıllık deeri 11.4 milyon Euro olan imzayla Romaya olan balılıını bir kez daha gösterdi ve Dünyanın en pahalı 4. futbolcusu oldu. Tottinin maliyetini Onu hayal eden takımlar dahi bilmiyor, bunun sebebi ise Romanın Tottiyi hiçbir zaman satmayı düünmedii için bir etiket yapıtırmamı olması, kesin olan bir ey varsa o da Tottinin satılması durumunda dünya rekoru kıracaı. Bu arada Totti sponsorlarından da aldıı parayla birlikte yıllık 15 milyon euroluk bir gelirin sahibi.

ok iyi bir futbolcu olduu için mi. Yoksa karizması yüzünden mi. Belli deil ama Totti izmenin en çok sevilen futbolcularının baında geliyor!

Güzelliin futbol sahasına indii an, Tottinin kramponlarını giydii andır, Totti yeil sahanın Roma imparatorudur dedikleri Francesco Totti, 1960da ina edilen ve 82.887 taraftar kapasitesi olan Roma Olimpiyat Stadının en çok dolduran isimdir.

ARTIK YZ VAR
10.000lerce hayranın bir araya geldii yüzlerce taraftar sitesi olan Francesco Totti, 19 Haziran 2005de sevgilisi model ve televizyon spikeri Ilary Blasi ile evlendi. Ancak Romalı Totti bu ekilde evlenebilirdi. 2002de dellOstiense, La Villette restoranında tanıan ikili 2005de binlerce Totti taraftarının önünü doldurduu Aracoelideki Santa Maria kilisesinde hayatlarını birletirdi.

Televizyon kanalı SkyTG-24 Totti & Blasi düününü canlı yayınlarken, Roma valisi, Belediye Bakanı, Tottinin ilk öretmeni, teknik direktörü, arkadaları ile yapılan özel röportajlar yayınlandı. İtalyada canlı yayınlanan düün seremonisinde binlerce hayran kilisenin dıında mutlu çifti bir an olsun görebilmek için toplandı.

2004de 107. golü atıp Enzo Dimostranın rekorunu geride bırakarak Roma tarihinin en golcü futbolcusu olan, rakibine tükürdüü için ceza alan, Romayı yıllar sonra ampiyonlua taıyan, sakat olmasına ramen Olimpiyat Stadındaki Lazio derbilerini kaçırmayan, İtalya futbolunun lider futbolcularından biri olan Totti sadece güzel vuruları ve golleriyle deil karizması ve karakteriyle de Dünyanın önde gelen futbol yıldızlarından biri! Totti sadece futbolla iç içe deil, Giorgio Armani için defilelere çıkan yıldız futbolcu yeil sahanın dıında tenis oynuyor ve motorsiklet kullanmayı çok seviyor!

Son olarak Davosdaki Dünya Ekonomik Forumuna davetli olarak giden Siyah İnci Pele, 2006 Dünya Kupası sorulduunda, Roma kaptanı hakkında da konutu ve: Brezilya Dünya Kupasını kazanır buna üphem yok, ama kupaya Francesco Totti damgasını vurur.

Dünya Kupası İtalyanın oldu ve Totti de üzerine düeni yaparken Siyah İnciyi yanıltmadı!