İnsan kulaının duyamayacaı hırıltılı seslerle birbirlerini uyarıyorlar.Fillerin, insan kulaının duyamayacaı gizli dilleri olduu bildirildi.

Telegraphın haberine göre, San Diego hayvanat bahçesinin aratırmacıları, fillerin bilinen baırma seslerinin dıında, ayrıca hırıltılı sesler çıkardıklarını belirlediler.

Ancak, bu seslerin üçte ikisinin, insan kulaının duyabileceinin çok altındaki frekanslarda olduu belirtildi.

Fillerin bu hırıltılı sesleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için aratırma ekibi, 8 dii file düük frekanslara duyarlı bir mikrofon ile GPS izleme sistemi ilitirdi.

Aratırmacılar daha sonra, çıkardıkları bu seslerle hayvanların davranıları arasındaki ilikiyi deifre etti.

Projenin bakanı Matt Anderson, dii filler arasındaki hiyerariyi ve birbirleriyle nasıl iletiim kurduklarını anlayınca çok heyecanlandıklarını söyledi.

Ekip bunun yanı sıra, gebe fillerin doum vakti geldiinde sürüyü haberdar etmek için bu düük frekanslı seslerle iletiim kurduklarını saptadı.

Dr. Anderson, İki yılı akın gebelik sürecinin son 12 gününde, gebe filler bu hırıltı sesinin bizim duyamayacaımız düük frekanslı biçimini kullanıyor. Bu sesi, sürüye doumun yakın olduunu haber vermek için kullandıını tahmin ediyoruz dedi.

Aratırmacılar, fillerin bu sesi yırtıcı hayvanlar konusunda birbirlerini uyarmak için de çıkardıklarını düünüyor.

Dr. Anderson ve ekibi, bu gizli fil dilini daha iyi anlamak için ellerindeki verileri çözmeye devam ediyor.
KAYNAK:haberblog.org