Bu ay Dünyayı Koruma Dernei tarafından yayımlanan Living Planet raporuna göre, insanlık her yıl dünyanın bir sene içinde yenileyebildii doal kaynakların iki katını tüketmeye baladı. Ekolojik aım olarak tanımlanan bu duruma göre, bir yılda tüketilen doal kaynakları yeniden oluturmak ve atmosfere salınan atmosferi emmek, dünyanın iki yılını alacak.

Bugün 6.8 milyar insanın yaadıı dünyanın nüfusu arttıkça, yoksullaan insanlar ihtiyaçlarını karılamak için çevrelerine o kadar çok zarar veriyor. Atıklar artıyor, doal alanlar yok ediliyor, zararlı kimyasallar ve haereler yayılıyor. Acil önlem alınmazsa, 2012 için kehanetler üretmemize hiç gerek kalmayacak.

Kan Nehri

Antarktikadaki Taylor Buzulunun burnundan çıkan demir oksit, Kan Nehir” olarak adlandırılan bir akıntı oluturuyor.

Geçim derdi

Venezüellanın güneyindeki Bolivar eyaletinde bulunan Las Cristinas kasabasında madencilik yapan Cesar Abac, tahta bir çanak ve cıva kullanarak altın arıyor,

Okyanusların derinliklerinde keif

Yeni teknolojiler dünyanın mineral ihtiyacını karılamak için okyanusların derinliklerini kefediyor. 1997de çekilen bu fotorafta, üç kollu bir uzaktan kontrol edilen mini denizaltı, ili açıklarında bulunan bir hidrotermal bacayı inceliyor.

Petrol platformundaki olası bir sızıntı sonu olabilir

Dev bir kambur balina ABDnin California eyaleti açıklarında okyanusa dalmadan önce kuyruunu yukarı kaldırıyor,

Yasadıı geçim derdi

40 yaındaki Ferid Sinan, Saray Bosnanın 30 km kuzeyindeki yasadıı iletilen Kakanj madeninden çıkarttıı bir çuval kömürü taıyor, 13 Mart 2009. Bir çuval kömür sadece 5 euro (9.95 TL) kazandırıyor.

Enerji ihtiyacını karılama yeter mi

ABDnin Kuzey Dakota eyaletindeki Langdon Rüzgâr Enerjisi Merkezi. Burada bulunan 100 türbin, günde 159 MW elektrik üretiyor.

Dev pervane

Hamburgda bir yel deirmeni türbine takılacak olan pervane vinç kullanılarak kaldırılıyor, 20 Mart 2009. Bu türbin, faaliyete geçtiinde 6 MW elektrik üretecek.

Ay, gökyüzü ve bir ku

ABDnin Pennsylvania eyaletinde bulunan Middle Creek Doal Hayatı Koruma Alanında bir kar kazı Ayın altından uçarken görülüyor.

Bulutların üzerinde

İsrailin Weizmann Enstitüsüne balı aratırmacıların Amazonların üzerinde yaptıı bir aratırmadan çekilen görüntü. Bilim insanları duman ve dier toz parçacıklarının bulut oluumu nasıl deitirdiini örenmeye çalııyor.

Zahmetli i

Bir Afgan, bakent Kabildeki inaatlarda kullanılacak kum elde etmek için kazı yapıyor, 13 Nisan 2009.
kullanılacak kum elde etmek için kazı yapıyor.

Felaket bölgesine yardım

Bölgede yaanan erozyonu durdurabilmek için Kuzey Dakota Ulusal Hava Muhafız birimine balı helikopter Clausen Springs barajına yarım tonluk kum torbaları taıyor.

Bo alandan yararlanma

İsrailin BrightSource Energy irketinin Negev çölünde ina ettii yenilebilir enerji tesislerinden bir tanesini oluturan güne panelleri.

Güne her eye yetiyor

Portekizin Amareleja bölgesindeki Acciona irketinin ina ettii güne panelleri. Dünyanın güne panellerinden en çok elektrik üreten tesisinde yıllık üretim miktarı 93 milyon kw/s.

Kutuplar binlerce parçaya bölünüyor

Avustralyanın Antarktik bölgesindeki Knox Kıyısı açıklarında dev bir buzul ikiye ayrılıyor.

Gecekondulamaya önlem

Rio de Janeiro belediyesinin, ormanlık alana genilemesini engellemek için Santa Marta gecekondusunun etrafına çektii duvar

Göle balık transferi

Wisconsin eyaletinde, ekosistemi canlandırmak için yapılan çalımalar kapsamında, Delton Gölüne golyan balıkları boaltılıyor.

Bir kez kaçmak yeterli deil

Kenyanın güneyindeki Dinani kasabasının kıyılarında avlanan bir balıkçı, aından denize kaçan balıı yeniden yakalıyor, 28 ubat 2009. Dianideki balıkçılar genelde ABD yardımıyla aldıkları plastik aları kullanıyor. Bu alardan balina ve kaplumbaalar zarar görüyor.

Poz veren çiçek

Hong Kongda geri dönüüme gönderilmek için kâıt atıkların toplandıı bir alanın önünde duran bitki.

Doada insan faktörü

Belgraddaki Sava Nehrinin eteklerinde biriken plastik ve çöp yıınının üzerinde uçan bir ku.

Son yılların alııldık manzaralarından biri

ilinin bakenti Santiagonun 850 kilometre güneyinde kalan Llaima yanardaından püsküren lavlar.

Geride ne kaldı

Endonezyanın bakenti Jakartada bir barajın taması yüzünden yaanan felaketin ardından insanlar enkaz yıının içinde geziniyor.

Plansız karılama

Kırmızı kuyruklu kartal, Texasın Uvalde kasabası yakınlarında karısına çıkan yarasa sürüsünden kendisine yemek kapmak için pençelerini kullanıyor.

Fosil kaynaklarından vazgeçmek yok

Basra Körfezinde yeni bir petrol kuyusu açmak için Bahreynde süren çalımalar.

Bir sızıntı yıllara mal oluyor

Lübnanlı görevliler ülkenin kuzeyindeki liman kenti Tripoli açıklarında yaanan kirlilii temizlemek için basınçlı su kullanıyor, 21 Mart 2009. Yaanan kirliliin nedeni, İsrailin Lübnan üzerine 2006da düzenledii saldırıda kıyı kasabalarından Jiyyhteki yakıt tankerlerinin aldıkları hasar yüzünden yaanan sızıntı.

Kuraklıkta bile tek çare çalımak

inde yaanan aırı kuraklıın vurduu Changqing bölgesindeki tarlasında çalıan bir çiftçi.

Tabiat ana ‘geliyorum’ diyor

Billy Tropik Fırtınası, Batı Avustralyaya yaklaırken

Bir tehlike sinyali daha

Santiagonun 520 kilometre güneyindeki Las Tres Pascualas gölündeki ölü sazan balıkları.

Sel riskine karı dinamit

Sibiryadaki Krasnoyarsk kentinde, Rusya Acil Durum Bakanlıı görevlileri Kan Nehrinin deki bu katmanları dinamitlerle parçalıyor, 4 Nisan 2009. Bunu yapmalarının nedeni, buz katmanının nehirdeki su seviyesini yükselterek sele neden olma riskini ortadan kaldırmak.

Yaam için bu yolu amalı

ABDnin Vermont eyaletindeki New Haven kabasında insanlar yoldan geçmekte olan bir semenderi izliyor, 22 Mart 2009. Bahar mevsiminin balarında, semender, kurbaa gibi amfibi (hem suda hem karada yaayan) hayvanlar çiftlemek için yolları amak zorunda. Doal olarak birçou araçların altında kalıyor.

Ormanların katili

Asya uzun boynuzlu böcei kameraların karısında. ABDnin Massachusetts eyaletinde ormanları istila eden bu tahta yiyici böcekler, ABDli yetkililerin alarm vermesine neden oldu.

Farklı bir köpük banyosu

Elang adındaki örenci, okuldan sonra serinlemek için pislikten köpükle kaplanmı sularda yüzüyor, 20 Nisan 2009. Endonezyanın bakenti Jakartada bulunan Pluit Barajının suları için bu alıılmı bir görüntü.