Tekirda- Trakya niversitesi Tıp Fakültesi Halk Salıı Anabilim Dalı Bakanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, zehirli mantarların öldürücü olabildiine dikkati çekerken, zehirli olmayanların çok deerli, vücut için çok faydalı bir besin maddesi olduunu söyledi.

Mantarın, bitkisel besinler içinde en besleyicilerden biri olduunu ifade eden Yorulmaz, ete yakın oranda ve çok deerli bir protein kaynaı olmasının yanı sıra, vücut için gerekli aminoasitlerin tümünü bulundurduunu belirtti.

Bu yönüyle mantarın büyüme, gelime, hastalıklardan korunma açısından önemli yararlar saladıını anlatan Yorulmaz, ya içerii bakımından fakir olması nedeniyle kalorisinin düük olduunu ve imanlatmadıını, bu özellii ile kilo vermek isteyenlerin diyetinde yer alması uygun bir besin maddesi nitelii taıdıını kaydetti.

Vitaminler açısından da çok zengin olan mantarın B grubu vitaminleri, A vitamini, K ve özellikle zengin bir D vitamini kaynaı olduunu belirten Yorulmaz, ”zellikle en bata büyüme gelime çaındaki çocuklar ve kemik erimesi açısından daha büyük risk altında olan kadınlar olmak üzere her insanda kemik ve dilerin salıını sürdürme açısından, bu zengin D vitamini kaynaı çok daha büyük önem taımaktadır” diye konutu.

Mantarın mineraller açısından da çok iyi bir besin olduunu anlatan Yorulmaz, konumasını öyle sürdürdü:
”Mantar kalsiyum, potasyum, fosfor, demir, çinko ve bakır içerir. Tüm bu özellikleri ile kansızlıı, kalp damar hastalıklarını, tansiyon yüksekliini, inme, astım, romatizmal hastalıklara yakalanma tehlikesini, migreni, di çürüklerini ve kemik erimesini önler ve vücudun baııklıını güçlendirir. Mantar, hem vitamin hem de mineral içeriiyle yalanmayı geciktirir, beyin ve sinir sistemini alzheimer gibi kronik hastalıklardan korur. Sodyum miktarının düük olması nedeniyle tansiyon yükseklii ve kalp damar hastalıı bulunanların da yiyebilecei, iyi bir besindir.”

Yorulmaz, mantarın içindeki çinko içeriinin cildi güçlendirdiini, yaraların iyilemesini hızlandırdıını ve vücudun hastalıklara direncini artırdıını kaydetti.

Mantar, besin mi zehir mi

Yorulmaz, mantar satın alırken görünümü taze olan beyaz ya da açık krem renkli, sıkı dokulu, temiz ve tombul, parlak renkli ve canlı olanların tercih edilmesi gerektiini belirtti.

Mantar eer güvenilir deil ise öldürücü zehirlenmelere yol açabildiini ifade eden Yorulmaz, ”Türkiye’de de yenilebilir ve zehirli toplam 2 bin 500 mantar çeidi bulunduu bilinmektedir. Yenilebilen mantarların yetitii bölgelerde de onlardan ayırt edilmesi son derece zor olabilen yüzde 23 oranında zehirli mantarlar yetimektedir. Zehirli ve zehirsiz mantarlar, görünüleri ve tatları ile birbirinden farksızdır. Zehirli mantarlar taze, kurutulmu, turu, konserve olarak çi veya piirilerek yenilmi olsa bile asla güvenli deildir, zehirlenme hatta ölüme yol açabilmektedir” dedi.

Dünyada ve Türkiye’de zehirlenmelere sıklıkla neden olan amanita türü mantarların ölümlerin yüzde 90-95′inden sorumlu olduunu belirten Yorulmaz, en ölümcül olan amanita phalloides türündeki mantar insan vücuduna girdiinde karacier, böbrek gibi hayati organların tüm hücrelerinde tahribat yaptıını, vücuda 50 gram miktarında girmesinin bile ölüme yol açtıını kaydetti.

Türkiye’de yapılan çalımalarda, mantar zehirlenmesinin çocuklarda yüzde 2,8, erikinlerde ise yüzde 2,5 olarak belirlendiini anlatan Yorulmaz, zehirlenen kiide sersemlik, uykuya eilim, tansiyon düüklüü, gözlerde yaarma, bulanık görme, göz bebeklerinde küçülme, yüz ve boyunda kızarma, bol tükürük salgılanması, bulantı, kusma, terleme, kas krampları, ishal, ate, karın arısı, koma gibi belirtiler görüldüünü söyledi.

Yorulmaz, mantar zehirlenmesi durumunda, mümkünse hastanın kusturulması ve hiç zaman kaybedilmeden mümkün olan en kısa sürede bir salık kuruluuna, yedii mantarın örnei ile götürülmesi gerektiini sözlerine ekledi.
Kaynak:cumhuriyet.com.tr