Fatih’in Fedaisi Kara Murat; Hürriyet, Günaydın gibi gazetelerin yayın yönetmenliini yapmı Rahmi Turan’ın yarattıı bir çizgiroman kahramanıdır.

Yapımcı Türker İnanolu sinemaya uygun olduunu görerek çizgiromanın yayın hakkını satın aldı ve barolü Cüneyt Arkın’a verdi.

Filmin kadın barolünde ise Saklambaç gazetesinin düzenledii güzellik yarımasında birinci olan kızın oynayacaını açıkladı. Ki o yıl güzellik tacını Hale Soygazi giydi.

Gelenek 1976′da bozuldu

Kara Murat: Fatih’in Fedaisi adı verilen film, 1972 yılında, Topkapı Sarayı, Yedikule Zindanları, Rumelihisarı, Yıldız Sarayı gibi tarihi mekanlarda çekildi ve vizyona girdiinde büyük ilgi gördü.

Sonraki 5 yıl boyunca her sene bir Kara Murat filmi çekildi. Barolü Cüneyt Arkın ve Saklambaç’ın o yılki kraliçesi oynadı.

1973 yılında çekilen Kara Murat: Fatih’in Fermanı filminde Meral Orhonsoy, 1974 yapımı Kara Murat: lüm Emri’nde Melek Ayberk, 1975′te çekilen ‘da Baak Dou, 1976 yapımı Kara Murat eyh Gaffar’a Karı’da Seren Erdem kadın barol oyuncusu olarak yer aldı.

Saklambaç güzeli gelenei, 1976 yılında çekilen Kara Murat: Denizler Hakimi filminde bozuldu. Filmde Cüneyt Arkın ile beraber Sevda Karaca rol aldı.

Seri, 1977 tarihli Kara Murat – Devler Savaıyor filmi ile noktalandı. Finalde Kara Murat’a elik eden güzel kadın ise Canan Perver oldu.
Kaynak:uzmantv.com