Facebook dünyanın belki de en büyük sosyalleme platformu. Fakat eer bunlara dikkat etmeden kullanırsanız, ona kısaca “Cehennem” de diyebilirsiniz…

1- Basit ifre kullanmayın: Basit ifrelerden bir sözlük kullanarak kurtulabilirsiniz. Hatta ifrenin sonunda yani harflerin arkasından bir rakam kullanmak da faydalı olabilir. Tüm bunlara bir de büyük ve küçük harfleri karıık kullanarak ifrenizi oluturmayı eklerseniz ifre kırma olaylarından bir adım daha uzaklaırsınız. Yüksek güvenlikli denebilecek bir ifre en azından 8 karakterli olmalı. Rakamları bir kelimenin ortasına yerletirmek de iyi bir seçenek olabilir. İte size güzel bir ifre örnei: TeL28efON

2- Doum tarihinizi gün, ay ve yıl olarak profilinizde paylamayın: Eer paylaırsanız kimlik hırsızları için çok güzel bir av haline gelirsiniz. Hakkınızda biraz daha fazla bilgi sahibi olan bir kimlik hırsızının banka hesabınızı bile ele geçirme ihtimali artar. Eer profilinizde tam doum tarihiniz varsa, hemen profil sayfanıza gidiyorsunuz, Info (Bilgiler) sekmesini tıklıyorsunuz. Sa üstteki Edit Information’ı (Bilgileri Düzenle) tıklıyorsunuz. Eer sadece arkadalarınız doum gününüz hakkında bilgi sahibi olsun istiyorsanız, sadece gün (day) ve ay (month) seçeneklerini iaretliyorsunuz.

3- Kullanılı Gizlilik Ayarları’nı görmezden gelmeyin: Facebook’un kullanıcı bilgilerinde gizlilik konusunda çok hassas olup olmadıı tartıılır. Fakat adamlar sonuçta Hesap (Account) bölümüne gizlilii kiisel hale getirmek için çok güzel bir özellik de koymu. Arkadalarınızla bile sadece belirli bilgilerinizi paylaabilir, fotoraflarınızı bile görmemesini salayabilirsiniz. Bunu sadece belirli arkadalarınız için de yapabilirsiniz. Sonuçta arkada listenizdeki herkesle aynı tanııklık derecesine sahip deilsiniz. Kimi sadece i balantısı olarak listenizde duruyorsa, o zaman özel fotoraflarınızı da görmesi çok da gerekli deil. Hele hele telefon numaranızı buralarda paylamak… Aklınızdan bile geçirmeyin. Ne kadar özel hayat, o kadar güzel Facebook!

4- ocuk sapıklarına karı önleminizi alın, sakın çocuunuzu ‘tag’lemeyin: Bir fotorafta eer çocuunuz da varsa, kesinlikle adını ‘tag’lemeyin. Eer baka birisi bunu yapmısa, hemen girip Remove Tag (Tag’i sil) seçeneinden silin. Eer çocuunuz Facebook’ta yoksa ve birisi onun ismini ‘tag’lemise, o kiiye silmesini söyleyin.

5- Evde olmadıınızı kesinlikle durum bildirimlerinizde veya herhangi bir bölümde paylamayın: Bunun evinizin kapısına “Sayın hırsız, biz evde yokuz, rahat olun” demekten hiçbir farkı yok. Arkadalarınızla tatilde olduunuz veya tatilde yaadıklarınızı paylamak için dönüe kadar sabredin ki eve döndüünüzde ilk i olarak polisi aramak zorunda kalmayasınız.

6- Facebook aramalarında birazcık da hayalet olun: İsterseniz Facebook aramalarında hiç kimseye görünmeyebilirsiniz. Hatta bunu istemekte büyük de fayda var. Bunun için Facebook Gizlilik Ayarları bölümünde “Arama” (Search) bölümünü açın. Facebook arama sonuçları bölümüne “sadece arkadalarım” tercihini aktif edin. Kesinlikle “Herkese açık arama sonuçları” bölümünün iaretli olmadıından emin olun. Yoksa sırf güzel bir fotorafınız yüzünden arkadalık teklifi bombardımanına hazır olun. Sonuçta Facebook bu, otu da kullanıyor, bir hou da…

7- 13 yaın altındaki aile üyelerinize Facebook kullanma izni vermeyin, veriyorsanız da kontrol sizde olsun: Facebook prensip olarak 13 yaın altında olanlara Facebook’u kullanma izni vermiyor. Fakat bugünlerde bu yaın altındaki birçok çocuk Facebook kullanıyor. Eer 13 yaın altında olan bir aile üyeniz varsa ve arkadalarıyla iletiim kurmak için Facebook kullanmak istiyorsa, o zaman bütün balantı bilgilerine (en önemlisi e-mail adresi) kendi bilgilerinizi yazmak faydalı olacaktır. Böylece Facebook’ta neler yaptıı bilgisini her gün mail kutunuzdan izleyebilirsiniz.

kaynak: haberturk.com