SERGEY BRIN & LAWRENCE PAGE

Siteleri: Google Aylık veri: Her ay 528 milyon kullanıcı, 29 milyar arama yapıyor.

Bilgiler: Googleın birden fazla servisi ve bu servislerle ilgili birçok tartıma var. rnein, arama motorunun kayıtlarının tutulması, kiilerin en mahrem bilgilerini açıa çıkarabilir. ocuk istismarına ilikin yasal takipler için sakıncalı aramalar takip edilebildiine göre; u anda bütün bilgilerimiz, Sergey Brin ve Lawrence Pagein elinde demektir.

Ayrıca, Googleın e-posta hizmeti Gmail, yine özel hayatın gizliliini ihlal ettii yönünde ithamlarla karı karıya. E-posta içeriine göre reklamlar sunan Gmail, içerii izlemediini söylese de büyük soru iaretleriyle karı karıya.

MARK ZUCKERBERG

Sitesi: Facebook Aylık veri: Kullanıcılar sitede 700 milyar dakika harcıyor.

Bilgiler: Facebook; hakkında film bile çekilen, sürekli tartıılan, önemli bir fenomen. Sosyal aların bütün nimetlerinin var olduu sitede, kullanıcılar; gerçek isimlerini, fotoraflarını, videolarını ve hatta iletiim bilgilerini bile açıkça yazabiliyor.

500 milyondan fazla kullanıcının bulunduu site, gerçek bir veritabanı ve gittikçe büyüyor. zellikle siyasi mitinglerin veya protesto bulumalarının da bu site üzerinde organize edildiini düünürsek; Facebookun hakkımızda ne çok ey bildiini biraz olsun kestirebiliriz. Bundan sonra gelen her davete Katılıyorum derken iyi düünün.

JIMMY WALES

Sitesi: Wikipedia Aylık veri: Yaklaık 11 milyar sayfa görüntüleniyor.

Bilgiler: Akademik aratırma yapanlardan tutun da gazetelere, dergilere yazı yazan muhabirlere kadar, bir nevi dijital ansiklopedi olan Wikipediaya bavuran birçok kii var. Güvenilirlii tartıılsa da, derli toplu ve kolay ulaılır bir bilgi kaynaı olması nedeniyle internet kullanıcıları tarafından büyük rabet görüyor.

Okuduunuz, rastladıınız her bilginin veya dezenformasyonun müsebbibi Wikipedia olabilir. O yüzden, 240 dilde ulaılabilen bu ansiklopediyi listeye almamak olmaz

JACK DORSEY

Sitesi: Twitter Aylık veri: Siteye toplamda be milyar giri yapılıyor.

Bilgiler: 33 yaındaki yazılımcı Jack Dorsey, 2006 yılında Twitterı tasarlarken, olayların bu noktaya geleceini kestiriyor muydu bilinmez… Ancak, kullanıcıların 140 karakterde kendisini ifade etmeye çalıtıı bu mecrada, oldukça gizli bilgiler de paylaılıyor.

rnein, herhangi birinin o an nerede olduunu örenmenizi salayan site bu açıdan hırsızlara davetiye çıkarabilir. İki aylıına Bodrumdayım eklinde bir Tweet, bu alem için çok olası. Dorseynin sitesi, gönüllü olarak yaratılan devasa bir takip merkezi.