NASA’nın 1977 yılında uzaya gönderdii ve u anda Dünya’dan tam 13.8 milyar kilometre uzakta olan Voyager 2 uzay aracından 22 Nisan’dan beri gelen sinyaller kafaları karıtırdı.
Hala iyi durumda olduu söylenen 33 yıllık uzay aracı, yolculuu boyunca Dünya’ya düzenli olarak sinyal göndermeye programlanmıtı.
Ancak bilimadamları 22 Nisan’dan beri Voyager 2′den gelen sinyalleri çözemiyorlar.
Bu yüzden bilimadamları, uzay aracını sadece kendi durumuyla ilgili bilgi göndermeye ayarladılar ve sorunun üzerinde çalımaya baladılar.
Voyager 2′nin Dünya’dan 13.8 milyar kilometre uzakta bulunması, uzay aracının gönderdii sinyallerin ancak 13 saat sonra Dünya’ya erimesine yol açıyor.
1977 yılında fırlatılan Voyager 2 ve ikizi Voyager 1, Jupiter, Satürn, Uranüs ve Neptün’ün çok detaylı fotoraflarını dünyaya ulatırmılardı.
imdi, fırlatıldıktan tam 33 yıl sonra, Voyager 1 ve 2, “en uzaktaki insan yapımı nesneler” olarak tanımlanıyorlar.

Uzaylılardan mesaj mı var
Voyager 2 ve Voyager 1 fırlatılmadan önce, NASA her iki uzay aracına da birer “Altın Kayıt” yerletirmiti.
Altın Kayıt, Dünya üzerinde konuulan Türkçe de dahil 55 farklı dilde karılama mesajları, ku sesleri, dalga sesleri gibi kimi doal sesler, klasik müzik dahil olmak üzere kimi müzik kayıtları ve Carl Sagan’ın karısı Ann Druyan’ın beyin dalgalarının örnekleirini içeriyor.
Kimi uzay bilimcilerin iddiası, Voyager 2′nin bir ekilde bu amacına ulaıp, uzaylılarla karılatıı ve onların da uzay aracına müdahale edip, sinyallerini deitirerek, “Altın Kayıt”a yanıt verdikleri yönünde.
NASA bu konuda bir açıklama yapmasa da, Voyager 2′nin neden bir anda “dil” deitirdii konusu da gizemini korumaya devam ediyor.