Yaam stresini birebir yaayan erkeklerde kalp-damar hastalıkları ve kanserler en önemli ölüm nedenleri arasında. Ancak yaptıracaınız birkaç testin sizi hayata daha sıkı balaması mümkün. Uz. Dr. İsmail Yaız, 18 yaından büyük her erkein mutlaka yaptırması gereken testler hakkında bilgi verdi. Yaam stresini birebir yaayan erkeklerde kalp-damar hastalıkları ve kanserler en önemli ölüm nedenleri arasında. Ancak yaptıracaınız birkaç testin sizi hayata daha sıkı balaması mümkün.

1. BOY-KİLO VE TANSİYON DEERLENDİRİLMESİ: Her erkein 18 yaından sonra boy, kilo ve tansiyon ölçümü yaptırması gereklidir. zellikle obezite, diyabet ve hipertansiyon gibi genetik eilimi bulunan bireyler risk altındadır. Tansiyon takibi de önemlidir ve her ya için normal deer 120/80 mm /Hg olarak belirtilmektedir.

2. EFOR KAPASİTESİ LM: Ailesinde kalp hastalıkları riski bulunanların daha erken yalarda yaptırması gereken bir ölçümdür. zellikle 50 ya ve üzerinde mutlaka yapılması önerilmektedir. Birkaç gün öncesinden hazırlıı bulunan bu testte, kou bandı üzerinde efor miktarınıza göre kalp ve tansiyon ritminiz deerlendirilmektedir.

3. PROSTAT MUAYENESİ: Erkeklerde kanser nedeni sıralamasında ilk 3te yer alan prostat kanseri, basit muayene ve testlerle ortaya çıkarılabilmektedir. Prostat Spesifik Antijen (PSA) ölçümü ve makattan prostat muayenesi dıında ultrason ile prostat büyüklüü ölçülmektedir.

4. İİTME VE GRME TESTİ: ok basit muayenelerle iitme yüzdesinizi örenebildiiniz gibi, göz muayenesiyle de göz içi tansiyonu (glokom), göz zarı yırtıkları (retina dekolmanı) ve görme keskinliinizi örenebilirsiniz. zellikle 40 ya ve yukarısında mutlaka görme kusurları oluabileceinden erken önlem alarak hayat kalitesi artırılabilir.

5. DEPRESYON TARAMASI: Gündelik yaamın karmaası maskeli depresyona neden olmaktadır. zellikle 50 ya ve üzerinde depresyon eilimi daha da artıından rutin tarama önerilmektedir.

6. DİYABET VE KOLESTEROL TESTLERİ: Ailede diyabetli, kolesterol sorunu olan, tansiyon hastası obez bireyler varsa özellikle 30 yaından sonra kan tetkiklerinizi mutlaka yaptırın. Salıklı bir genetik mirasınız var ama sizin hayat artlarınız kötüyse, 45 yaından sonra 3 senede bir mutlaka tarama testlerinizi yaptırmanızda fayda vardır. Hipertansiyonu ve kolesterolü bulunan bireylerde takipler daha sık yapılmaktadır.

7. MİDE VE KALIN BAIRSAK TARAMASI: zellikle 50 ya ve üzerinde yılda bir kez dıkıda gizli kan bakılması, 3 senede bir kolonoskopi mutlaka önerilmektedir. Kiide uzun süreli mide baırsak ikayetleri ve ailesinde de bu yönde bir öykü varsa daha erken tetkik yaptırmakta fayda vardır.

8. ALERJİ TESTLERİ: Sık enfeksiyon geçirmeniz, mide baırsak rahatsızlıı yaamanız, kullandıınız ilaçlardan fayda görmemeniz, cilt sorunları yaamanız altta yatan bir madde alerjisine balı olabilir. Hayat kalitesini oldukça bozan allerji için önerilen testlerin yaptırılması gerekir.

9.CİLT MUAYENESİ: ok güneli bir bölgede yaayan, günei seven ve yeterince koruyucu kullanmayan bir toplum olarak mutlaka yılda bir kez yaptırmamız gerekir. Cilt kanserleri, kötü huylu benler ve bazı hastalıkların cilt bulguları bu kontrollerde ortaya çıkabilmektedir.

10. BULAICI HASTALIK TARAMASI: Hepatit B, C, HIV gibi cinsel yolla geçen hastalıklar açısından genç yalı her erkein düzenli aralıklarla kontrolden geçmesinde fayda vardır.

11. AILANMA: Grip ve zatürre aıları 65 ya sonrasında mutlaka önerilir. Ek hastalıklar varsa veya hasta çok sık enfeksiyon geçiriyorsan ya sınıra bakılmaz. Her sene grip, 5 senede bir zatürre aısı yapılmalıdır. Bunlar dıında Hepatit aısı belli sürelerde tekrarlanmalı, 10 senede bir tetanoz aısı yapılmalıdır.

12. ULTRASON İLE AORT ANEVRİZMASI BAKISI: zellikle çok uzun süre sigara içmi yaı 60 üzerinde olan erkeklerde ana atardamar olan Aortanın genilemesine karın ultrasonu ile bakılmasında fayda vardır.

13. AIZ VE Dİ SALII BAKISI: Di ve dieti salıı özellikle ilerleyen yalarda çok önemlidir. Mutlaka senede en az bir kez di muayenesi yapılmalıdır.