aldatan-erkek

Bilim adamaları, erkeklerin aldatma eilimlerinin genlerinden kaynaklanmı olabileceini açıkladı.

İsveçli bir grup bilim adamı sosyal hayatlarında belirleyici vasopressin hormonu’ üzerinde etkili bir gen türüne sahip erkeklerin, aldatma, partnerleri ile zayıf iliki kurma ya da evlenmeme eiliminde olduunu saptadı.
İnsan beyninde aktif olduu bilinen vasopressin hormonunun insan ilikilerinde bir rol oynayıp oynamadıı bilim adamalarının uzun zamandır merak ettii bir soruydu.

İsveçli bilim adamları tarla farelerinde üzerinde yaptıkları deneyin sonuçlarının çok aırtıcı olduunu bildirirken 500 ikiz ve partnerleri üzerinde çalıma yaparken ilikilerin zayıflıı ile genler arasında balantı kefetti. Bilim adamlarının aratırmasına konu olan genin, sosyal davranılar, çift birliktelii, seksüel balılık üzerinde önemli rol oynayan vasopressin adlı hormon üzerinde AVPR1A’ geninin etkili olduu ortaya çıktı.

Stokholmdeki Karolinska Enstitüsü tarafından yapılan aratırmada, çiftlere ilikilerinin gücünü tespit etmek için geçen bir yıl boyunca ayrılıp ayrılmamaları ya da herhangi bir evlilik krizi atlatıp atlatmadıklarına dair standart bir test yapıldı. Aratırma sonuçlarına göre, AVPR1A’ geninin 334′ adlı türünün sadece erkekler üzerinde önemli ölçüde etkili olduu ortaya çıktı. Aratırmada kullandıkları erkeklerin en az be yıllık iliki içersinde olduklarını belirten bilim adamları, bu 334 geninden iki tane sahip olan erkeklerin dierlerine oranla iki kat daha fazla kötü evliliklere müsait ya da partnere balılık konusunda zayıf olduklarını tespit ettiklerini açıkladı.

Proceedings of the National Academy of Science dergisinde yayımlanan aratırma sonuçları için İsveçli bilim adamları, tam kesinlik kazanmamı olsa da tarla fareleri üzerinde yaptıkları çalımanın etkileyici sonuçları olduunu ve insanlar içinde geçerli olabileceini söyledi.Bilim adamları, benzer aratırma yaparak halk arasında kucaklama hormonu olarak bilinen oksitosinin de kadınların ilikilere balılıı üzerine etkisini bulmayı hedefledi.

Kaynak: milliyet.com.tr