erkan-topuz

Kimi onun açıklamalarına iddetle karı çıkıyor, kimi azından çıkacakları örenmeyi merakla bekliyor. Onkoloji alanında yaptıı çalımalar ve sıra dıı açıklamalarıyla tanınan Prof. Dr. Erkan Topuzu konumaya ikna etmek kolay deil… Ama Medical Park Göztepe Kanser Hastanesi ekibinin çalımaları sonuç veriyor, direktörleri Prof. Dr. Erkan Topuz bizimle bulumayı kabul ediyor. nlü hoca tepki alacaını düünse de anlatıyor: Yaradana inanmak önemli. Tanrı öyle yaratmıtır ki, kanser tedavisinde en önemli ey inançtır.

Dünyada 2025 yılında 1 milyara yakın kanser hastası olacak diyorsunuz Neden bu kadar artacak
Sigara en önemli sebep. Ardından alkol, toprak kirlii, hava kirlilii ve gıda kirlilii geliyor. Sanayi devriminden sonra dünyada bütün kimyasallar bilinçsizce tüketilmeye balandı. Bu kimyasallar havamıza, topraımıza dolaylı olarak gıdalarımıza geçti. ok bilinçli olarak acil tedbir almak gerekiyor.

Nedir bu tedbirler
Binlerce tedbir var. Anne karnından balamak lazım. Eer çocuun annesi, babası çok miktarda sigara ve alkol tüketiyorsa kanser riski artar. ocuk rahme dütükten sonra, 6 ile 8 hafta boyunca anne organik beslenirse çocuun kansere yakalanma riski düüyor. Dünyanın en faydalı gıdası anne sütü ama anne sütünde bile 70 tane kimyasala rastlanmı. Bu yüzden çocukların beslenmesi çok önemli. zellikle ailede daha önce kanser olmu aile bireyleri varsa. Bir defa çocuk katı yala beslenmemelidir. imdi bunu söyledim diye beni mahkemeye vermeye kalkarlar onun için hemen ilave edeyim. Trans ya ihtiva eden yalar tüketilmemelidir. Ama birinci seçeneimiz zeytinyaıdır, ondan sonra soya yaı gelir.

Son dönemde tereyaına bir dönü var…
Trabzon yaylalarında beslenmi bir inekten alınan sütün tereyaını tüketebilirsiniz. Margarin tavsiye etmiyoruz. 1 K-5 Y kuralını tavsiye ediyoruz.

Marmarada küçük yüzey balıklarını tercih edin

Nedir 1 K-5 Y kuralı
ocuklar kırmızı eti bir yiyorsa, be yeil yiyecek. Balık önemli bir kanser koruyucusudur ama imdiki balıklarda da kimyasallar var. İstanbulda dip balıklarının yüzde 80inde aır metaller, kanserojen maddeler vardır. Barbut, kefal, istiridye, karidesten Marmaradaysanız kaçının. Yüzey balıklarını yiyebilirsiniz; çinekop, hamsi, istavrit. Genellikle küçük balıkları tercih edin. Karadenizde Tuna Nehri bütün Avrupanın pisliini Karadenize akıtıyor. Buradaki balıklar da kirlendi…

Yalar konusunda açıklamalar var… Ne öneriyorsunuz
Meme kanseri için zeytinyaı ve soya yaını karıık tüketmeyi öneriyoruz. Onun dıında fındık yaı, kanola yaı da faydalıdır. Omega 3 ihtiva eden yalar, balık önemlidir.

Yemeimizi nasıl piirelim
Yemek eer bir saatte piecek bir yemekse 3 saatte piirelim. Kısık atete piirelim. Böylece kimyasallar kanserojene dönümez. Fırında pien yemei ve halamayı tercih edin. Balıkların kabuklarını da atın, yemeyin.

Kanserden korunmak için en çok tüketilmesini ve tüketilmemesini önerdiiniz gıdalar hangileri
Yourt yiyin ama probiyotik yourt. Bütün uzun yaayan insanların en çok tükettii madde yourttur. Annesi yesin ki çocuk da yesin. ocuklar organik süt bulursa içsinler. Rafine olmu gıdalardan kaçınalım. Beyaz eker, beyaz un ve tuzu az tüketelim. Rafine olmamı, buday, arpa, çavdar gibi ekmekleri tüketelim. Her meyveyi mevsiminde tüketelim. Hormonlu gıdalar erken gelimeye sebep olur. Erken adet görmek kanser için risk faktörüdür.

Siz kanser tedavisinde inancın önemli olduunu da vurguluyorsunuz… Nasıl bir etkisi var
Evet, yapılan çalımalar göstermitir ki bu psikolojik yaklaım, yani hastaların güçlü bir inanç sisteminin olması, yaradana inanması sonra doktora inanması önemli. Bunları söyleyince adımız baka eylere çıkıyor. İnanç baııklık sistemini güçlendiriyor. Yapılan çalımalar göstermitir ki baııklık sistemi güçlü olan kazanır. Ailesinin ve çevresinin ona çok güzel moral vermesi lazım. Bunları söyleyince Aman doktora bak! diyorlar ama desinler anasını satayım! Tanrı öyle yaratmıtır ki kanser tedavisinde en önemli ey inançtır, ikincisi doktora inanmaktır, üçüncüsü aile sevgisidir. Bunlar hastayı moralli tutar. Gördüm ki kanserle mücadelede çok daha iyi baarı salarlar, tedaviden çok daha iyi netice alırız.

Koyu kırmızı ve koyu yeiller kanser riskini azaltır

Betakaroten içeren gıdaların baında domates, koyu kırmızılar, koyu siyahlar ve koyu yeiller var. Koyu kırmızı ve yeil tükettiimiz taktirde kanser riskinin azaldıı dünyanın en büyük meme kongresinde anlatıldı.

Kanserden koruyan gıdaların baında kuru fasulye, yeil mercimek, bezelye, nohut, bakla gelir. Haftada 2-3 kere bunların tüketilmesini tavsiye ediyoruz. zellikle yeil mercimek.

Meme kanserinde en önemli koruyucu gıdalar unlardır: Brokoli, karnabahar, beyaz lahana, kırmızı lahana, semizotu, kırmızı turp, enginar, bezelye ve dierleri… Ama brokoliyi tükettiimiz zaman kesinlikle çi ya da buharda piirip tüketmeliyiz. Karnabahar varsa brokoliyi ikinci planda tutabilirsiniz. Hatta riskli olan gruplarda, brokoli, lahanana ve beyaz lahananın -tiroid ikayeti yoksa- birer avuç suyunu sıkıp içebilirsiniz. Bunların kanserden koruyuculuu ispat edilmitir.

En yüksek antioksidan fındıın iç kabuundadır

Kara kayısı, kara üzüm, kara erik… Bunların tazesini veya kurusunu tüketmelisiniz.
Ceviz, fındık, fıstık, bademi kabuklu almalıyız, kendimiz kırıp yemeliyiz.
Fındıın kabuunu kırdıktan sonra üzerinde kahverengi bir kabuk vardır. Yapılan son çalımalar en yüksek antioksidanların burada olduunu göstermitir. İlk defa söylüyorum fındıı kırıp üzerindeki yumuak, ince kahverengi kalan kabuuyla birlikte yiyin.
Zerdeçal, tanrının insanlara verdii en önemli koruyucu maddelerden biridir. Turmelik, beyaz zerdeçal dediimiz ya da sarı safran dediimiz baharat anti-anjiyotik etki yapıyor. Yani biz turmelik aldıımız zaman korunmu oluyoruz.
Panax Ginsenk, zencefil, yeil çay, soya yaı, zeytinyaı…. Bunların yanı sıra kara hindiba, rezene, biberiyenin tedavi sırasında çok güzel etkileri var. Bunlar dünyada dorudan doruya topraktan gelerek tedaviye yardımcı oluyor.
Bakır en büyük anjiyogenetik madde. Bakır kanseri azdırıyor. Bakır küpe takmayın, bakır su borusu kullanmayın, çünkü anjiyogeninizi artırır. Bazı gıdalar vardır ki tümörü engeller, bazıları da vardır ki artırır.
Beyaz eker kanserin en büyük sebebidir.

ocuklara haftada iki kez baklagil yedirmelisiniz

Okula giderken çelik sefer tası hazırlayalım. Zaten mutfaklarda porselen, cam, çelik kaplar tercih edin. Ama çelik kaplar krom ve nikel ihtiva etmemeli. Toprak kapların az sırlı olanını tercih edelim.
ocuun sırt çantası plastik olmasın. Bez olsun ya da keten olsun. Ayakkabısı PVC ihtiva etmeyen maddelerden yapılmı olsun. ocuu sentetik giysilerden koruyalım. nlüü keten olsun, pamuklu olsun. Pamuk bile organik olsun.
Haftada 2 defa baklagil yedirmeliyiz. Mutlaka mercimek yemeli.
ocuklara fast food yedirmemeliyiz. Fast foodçular isyan etmesin. Yiyeceklerin yanına büyük bir tabak salata koyarlarsa fast foodun zararını önleyebilirler. ocuklarınızın canı çok çekerse ayda bir ya da 2 haftada bir fast food yedirebilirsiniz. Ama fast foodçular yanında büyük bir çanak içinde yeillik vermeli. 50 bin kere söyledim yeili artırsınlar.

Kanserle ilikisi merak edilenler…

Yoga, namaz ve meditasyon tedavi sürecine yardımcı oluyor
Tamamlayıcı tıp dediimiz ey yalnız gıdayla ilgili deildir. Ruhsal ve bedensel yaklaımdır. Meditasyon, dans terapisi, gülmek, arkı söylemek tamamlayıcı tıpta ruhsal ve bedensel yaklaımla ilgilidir. Meditasyon dediimiz zaman bunun içine namaz da girer. Yani dorudan doruya kendini yaradana odaklamak… Bu kanseri tedavi etmez ama tedavide daha iyi sonuçlar alınır.
Hasta yoga yaparak ve namaz kılarak kendini dı etmenlerden psikolojik olarak korur, toparlanır. Ruhi güç her zaman için baııklık sistemini güçlendirir. Kahkaha atmak, gülmek çok faydalıdır. Bundan 5 bin yıl evvel, Mezopotamyada çaresiz hastaları komik maskların önünden geçirirlermi, kahkaha atsın diye… 400 sene evvel bile gülme tedavisi varmı.

Müzik baııklık sistemini güçlendirir

Bütün aratırmalar klasik müziin hastada baııklık sistemini güçlendirdii gösterdi. Gürültülü çalımalar, gürültülü ve üzüntülü müziklerden kaçmalıyız. Ruhumuzu dinlendirecek neeli veya klasik müzik dinlemeliyiz. Bu bitkilerde de ispatlanmıtır. Klasik müzik dinleyen çiçekler daha salıklı büyür. Bu insanlar için de geçerlidir. Hastalar müzik dinlesin ama gürültülü, rahatsız edici ve hüzünlü müzikten kaçsınlar.

Günee çıkı saatlerinizi aırmayın

Ozon tabakası yırtıldıı için güne direkt olarak içeri giriyor. Bu yüzden cilt kanseri arttı. Onun için aklınızı baınıza toplayın. 12.00ye kadar sonra da 16.00dan sonra denizinize girin. Tarım Bakanlıından onaylı güne koruyucu kremleri kullanın. Direkt olarak günete kavrulmayın. Gölgenin boyu sizin boyundan kısaysa günee çıkmayın.

Akupunktur ve hipnoz kemoterapideki mide bulantısını geçirir

Akupunkturun da tamamlayıcı yeri vardır. Kemoterapi sırasındaki bulantılara mani olur. Ate basması, ter basmasını engeller. Bunlar aratırmalarda gösterilmitir. Ama akupunktur hiçbir ekilde tedavi etmez. Sadece hastanın psikolojik durumunu düzeltir. 1975 yılında Amerikada ve İngilterede kabul edilmitir. Hipnoz hastanın psikolojisinde düzelme salar, kemoterapiye tahammülünü artırır.