Amerikan Pediatri Akademisi ubat ayında Dünyanın En Tehlikeli Yiyecekleri listesini yayımladı. Listede sosisli sandviç ve kahve gibi sık sık tükettiimiz yiyecekler de, ülkemizde az rastlanan ve adını bile duymadıımız sebzeler de var

Sosisli sandviç
Sosisli sandviçlerin servis edildikleri kaıtların üzerine Boazınıza takılabilir ifadesinin yazılması isteniyor. Yemek sırasında nefessiz kalıp ölenlerin yüzde 17si bunu sosisli sandviç yerken yaıyor.

Fugu (balon-kirpi) balıı
Lüks restoranlarda incecik dilimler halinde servis edilen fugu balıı oldukça riskli bir gıda. Bu iman balıın baırsak, yumurtalık ve cieri tetrodoksin isimli, siyanürden 1200 kat daha kuvvetli bir zehir içeriyor. Guinness Rekorlar Kitabında dünyanın en zehirli balıı olarak yer alan fugunun vatanı Japonya. Kirpi ya da balon balıı olarak da bilinen fugudaki zehrin bir toplu ine baı kadar miktarı bile ölümcül sayılıyor. Bir balıktaysa 30 kiiyi öldürmeye yetecek kadar zehir var. Bu nedenle de efler fuguyu doru dilimleyebilmek için iki yıllık özel bir eitimden geçiyor.

Ackee
Jamaikada yetien ackee meyvesi yeterince olgunlamadan yenildiinde kan ekerini hızla düürerek komaya varan tehlikelere neden olabiliyor. Ackeenin güvenli olgunlua ulaması için kabuklarının kızarıp kendiliinden çatlamasını beklemek gerekli. Bu egzotik meyvenin tadına bakmak isteyenler için not: Ackeenin yenilebilen tek kısmı ortadaki sarı minik taneleri.

Fıstık
Bira ve çikolatalı tatlılarla birlikte sık sık tükettiimiz fıstık düündüünüz kadar masum deil. Amerikan Alerji Akademisinin açıklamalarına göre yiyecek alerjisi nedeniyle yaanan ölümlerin birçounun nedeni fıstık. stelik fıstıın bu kötü ünü katlanarak büyüyor; ABDde 1997-2002 tarihleri arasında yaanan fıstık alerjisi ölümleri eskiye oranla iki kat artmı.

Yeil yapraklı sebzeler
Salıklı beslenme uzmanlarının ısrarla tüketilmesi gerektiini söyledikleri ıspanak, lahana, marul ve roka gibi yeil yapraklı sebzeler de riskli gıdalar arasında yer alıyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDAin aratırmalarına göre geçtiimiz yıl ABDde yeil yapraklı sebzelere balı 363 zehirlenme olayı yaanmı. Bunlardan
240ı restoranlarda tüketilen sebzelerden. Merkez, zehirlenmelerin iki nedeni olabileceini belirterek insanları yeillere karı uyarıyor. Nedenlerden biri mutfak çalıanlarının ellerini yıkamaması. teki ise sebzeye ekim ve büyüme aamalarında hayvan gübresi ya da mikroplu su ile salmonella virüsü bulaması.

Rhubarb (uçkun-yayla muzu)
Türkiyede Van Gölü çevresinde yetien, uçkun ve yayla muzu isimleriyle bilinen bu sebzenin kırmızı, etli sapları en çok tatlı yapımında kullanılıyor. Hatta bu yüzden ona tart bitkisi de deniyor. Ancak yaprakları yenilirse zehirlenme yaanabiliyor.

Ton balıı
Dünyanın en çok tüketilen balıı unvanını elinde tutan ton da (orkinos) sütten çıkmı ak kaık deil. 2004te Amerikada hazırlanan bir çalımada hamilelerin ve küçük çocukların fazla ton balıı yemelerinin tehlikeli olduu açıklandı çünkü balıktaki cıva bebeklerin sinir sisteminin gelimesine zarar verebiliyor.

Kahve
Kahve, kalp atılarını hızlandırması ve uyku kaçırması gibi zararların yanı sıra tehlikeler içeren bir gıda. Baınıza gelebileceklerden biri de yanık bacak sendromu! McDonaldsın kahve bardaklarında Dikkat sıcaktır yazmasının nedeni de bu. Her ey 1992de New Mexicolu 79 yaındaki Stella Liebeckin McDonaldsdan kahve alıp üzerine dökmesiyle baladı. Bacaklarında yanıklar oluan Liebeck, firmaya tazminat davası açtı ve yaklaık 2,86 milyon dolar kazandı.

Mantar
Bu listede mantarın bulunmasına aırmamısınızdır herhalde. Halüsinasyona sebep olan özelliklerinin yanı sıra mantarlar ölümcül de olabiliyor. Türkiyede en çok rastlanan zehirli mantar türleri ise köygöçüren ve kızıl göbek. (Time.comdan derlenmitir)