En pahalı yiyecekler Lezzetli yemek yemek için bazen servet ödemeniz gerekebilir. Günlük hayatta çok ucuza ve kolayca ulaabileceiniz yemeklerin fiyatının en fazla ne kadar pahalı olabilileceini düünüyorsunuz

İte cevabı….

1)Safran, dünyanın her yerinde yetien Saffron Crocus bitkisinden gelen bir baharattır. Oldukça fazla kaynak ve içilik gerektirdii için bu baharatın fiyatı 500 dolar ile 5 bin dolar arasında deimektedir.

2) Macadamia
Dünyanın en pahalı fındıı Macadamia fındııdır. Oldukça sert kabuunun altında yüzde 80 ya ile yüzde 4 eker oranıyla kaymak tadında bir özü bulunuyor. Bu fındıın kilosu 30 doları aıyor.

3)Elmas havyarı:
Kara havyar dünyanın en pahalı havyarı olarak bilinir. Aslında en pahalı havyar Altın havyardır. Almas kelimesi Farsçada elmas anlamına elir. Beluga havyarı ise 100 yılı akın bir süredir var olan ve 120 yıldır hemen hemen hiç deiime uramamı bir balıktan elde edilmektedir. ABDde bu havyarın kilosu 5 bin dolar civarındadır.

4) Beyaz trüf mantarı
Beyaz trüf mantarı dünyadaki en pahalı mantar olarak bilinir. Kilosu 2 bin euro ile 4 bin euro gibi inanılmaz fiyatlar arasında deimektedir.

5) La Bonnotte patatesi
Dünyanın en pahalı patatesi Fransız La Bonnotte patatesidir. Deniz kenarında bulunan bölgelerde deniz yosunu ile ekilerek üretilir. Neredeyse yok olma sınırına gelen bu patatesin kilosu 5 bin euroyu buluyor.

6)Wagyu sıırı eti
Dünyanın en pahalı sıır eti Wagyu ineklerinde bulunuyor. Bu Japon inekleri en iyi ekilde besleniyor. Avrupada 200 gramlık fileto 100 dolardan fazla ediyor.

7)Essen sandviçi
Dünyanın en pahalı sandviçi Almanya Essenden gelen ve Essen adı verilen sandviçtir. u sıralarda Berkshire-Clivedenda satılan bu üç katlı sandviç, tavuk, jambon, yumurta ve trüf mantarından yapılıyor. Fiyatı ise yaklaık 200 dolar!

8) Havyarlı İtalyan pizza
Dünyadaki en pahalı pizza İtalyada 8 bin 300 euroya yeniyor! Havyar, ıstakoz ve üzerine komple kanyak dökülerek yapılan bu pizzanın çapı yaklaık 20 santimetre.

) Le Parker omleti
Dünyadaki en pahalı omlet New Yorktaki Le Parker Meridien adlı restoranda yeniyor. Bin dolar deerindeki omlette 10 gram sevruga havyarı, bir büyük ıstakoz ve 6 adet yumurta bulunuyor. Eer evde yapmayı deneyecekseniz maliyeti yaklaık 700 dolar ediyor.

10) Altın sundae
Manhattanda Serendipity 3 adlı restoranda dünyanın en pahalı tatlısı olan bin dolarlık sundae yapılıyor. 2004te yapılmaya balanan bu tatlı aynı zamanda dünyanın en pahalı tatlısı olma ünvanıyla Guinness rekorlar kitabına girdi. Bu tatlı 5 top Tahiti vanilya soyası dondurması, Madagaskar vanilyası, 23 karat yaprak altın ve dünyanın en pahalı çikolatası olan Amedei Porceleanadan yapılıyor. Sizce de çok zengin gözükmüyor mu