Din, tarih boyunca toplumları ekillendiren ve bir arada tutan en önemli faktörlerden biri oldu. Geçmiten günümüze kalan bir dizi dinî mirasın da, dinlerin yüzyıllardır zayıflamadan bugünlere gelmesinde payı büyük. Bu miraslar listesine en son Arı Daında bulunduu iddia edilen Nuhun Gemisi kalıntıları eklendi. İnsanlık tarihi boyunca toplumları etkisi altına bütün dinlerden günümüze birçok miras kaldı. Bu miras içinde Hırka-i eriften, bir Hıristiyan azizinin kanına ve Budanın diine kadar birçok deerli parça var.

Hz. Muhammedin ayak izi

Müslümanlar, Hz. Muhammedin gittii her yerde sol ayaının kalıcı bir iz bıraktıına inanır. Bu izler, Ortadoudaki dini bölgelerden toplanmı ve bugün bölgedeki camilerde, müzelerde ve dier tarihi yerlerde gösterilmektedir. Dier kutsal emanetlerle birlikte İstanbula getirilen bu izlerden bir tanesi, bugün Topkapı Müzesinde sergileniyor.

Torino kefeni

Sahte ya da gerçek, Hz. İsanın gömülürken sarıldıı kefen olduuna inanılan, 4.3 metre uzunluundaki sararmı keten çaraf her yıl milyonlarca insanı İtalyanın Torino kentine çekiyor. Her ne kadar kefen Hz. İsa gibi çarmıha gerilmi bir insanın yaralarının bıraktıı izleri taısa da, karbon testi kumaın 1260 ile 1390 yılları arasına, yani Hz. İsanın yaamadıı bir döneme ait olduunu ortaya çıkardı. Ancak bu bilgi, sergilenmeye baladıı 2000 yılından bu yana hacıların kefene gösterdii ilgiyi azaltmadı. Hatta testlerin hatalı olduunu ve yeniden yapılması gerektiini savunanlar da var.

San Gennaronun kanı

Her yıl İtalyanın Napoli kentinde yaayan insanlar koruyucu azizleri San Gennaronun ehit oluunun yıldönümünde bir mucizeye tanık olmak için bir araya geliyor: Azizin pıhtılamı kanının sıvılaması. Bu mucize sanki saatle ayarlanmı gibi her 18 yılda bir 19 Eylül tarihinde yaanıyor. Bu olay bilim insanlarının kafasında büyük soru iaretleri dourmasına karın, insanların anma törenlerine katılmalarına engel olmuyor. Napoli halkı kanın kendilerini birçok kötülükten, özellikle yakınlarında bulunan Vezüv Yanardaından koruduuna inanıyor. Bu inanı özellikle, kanın sıvılamadıı ve kötü olayların yaandıı zamanlarda güçlendi. rnein 1527 yılındaki salgın ve 1980 depreminin yanı sıra, Napoli futbol takımının yenilgileri gibi.

Sakal-ı erif

Hz. Muhammedin vefatından sonra, en sevdii berberi tarafından kesildiine inanılan sakalı, bugün Topkapı Sarayında sergileniyor. Osmanlı padiahı Yavuz Sultan Selimin 1517 yılındaki Mısır seferinden sonra İstanbula getirilen Kutsal Emanetlerden biri olan Sakal-ı erif, her yıl milyonlarca ziyaretçinin akınına uruyor.

Hz. Meryemin kutsal kemeri

Hz. Meryemin, cennete yükselmeden hemen önce, deve kılından elde dokunmu kemerini, Hz. İsanın 12 havarisinden biri olan Thomasa verdiine inanılıyor. Kemer 14üncü yüzyılda İtalyanın Prato kentine ulatıında, onu muhafaza etmesi için özel bir apel ina edildi. Bugün Sacra Cintola olarak adlandırılan kemer, her yıl sadece be gün gösterime sunuluyor.

Yahya Peygamberin baı

Yahya Peygamberin baının nereye gömüldüü bilgisi, aırlıklı olarak hangi dine mensup olduunuza balı. Müslümanlar Yahya Peygamberin baının Suriyenin bakenti amda bulunan Emevi Camiinde olduuna inanıyor. Hristiyanlar ise, Vaftizci Yahya olarak da bildikleri Yahya Peygamberin baının Capitedeki San Silvestro Kilisesinde olduunu kabul ediyor. Bazıları ise baın Türkiye ya da Fransanın güneyinde bir yerlerde gömülü olduunu öne sürüyor.

Budanın dii

Bir Sri Lanka efsanesine göre, Budanın yakılmasından geriye sadece bir dii kaldı. Budanın köpekdii o kadar önemli bir varlık haline geldi ki, ona sahip olan kiiye Tanrının hükümdarlık hakkı verdiine inanıldı. Doal olarak dii ele geçirmek için birçok büyük sava yaandı. Bugünse Sri Lankanın Kandy kentindeki Di Tapınaında sergileniyor.

Kutsal Bakirenin gömlei

Fransada bulunan Chartres Katedralinin her yıl hacıların akınına uramasının tek sebebi gotik mimarinin en iyi örneklerinden biri olması deil. Katedral aynı zamanda Hz. İsanın doumu sırasında Bakire Meryemin giydiine inanılan gömlein sergilendii yer. Dier adı Sancta Camisia olan gömlek 876da kiliseye baılandı ve 1194te çıkan bir yangında yok olduu düünüldü. Ancak üç gün sonra gömlek, mucize eseri hiç zarar görmemi halde bulundu. Katedralin piskoposu, mucizeyi gömlein ait olduu yerde tutulması gerektiinin iareti olarak yorumladı ve katedral yeniden ina edildi.

Aziz Ninonun haçı

Efsaneye göre, dördüncü yüzyılda Hz. Meryem, Hristiyanlıın öretilerini Gürcistanda yaymaya çalıan Kapadokyalı kadın Aziz Ninoya, eik kolları olan Grapevine/Aziz Nino Haçını verdi. Haç bugün Gürcistan Ortodoks Kilisesinin en büyük sembollerinden biri. Aziz Nino Haçı, Gürcistanın bakenti Tiflisteki Sioni Katedraline ulaana kadar birçok ülke dolatı.

Aziz Petrusun zincirleri

Hz. İsanın 12 havarisinden biri olan Petrus, Kudüste Hz. İsanın öretilerini yaydıı için hapse atıldıında zincire vurulduuna ve yargılanacaı günden önceki gece, Petrusun bir melek tarafından zincirlerinden kurtarıldıı ve hapishaneden kaçtıına inanılır. Bugün Petrusun vurulduu zincirler Romadaki San Pietro bazilikasındaki sunaın altında yer alan kutsal emanet sandıında tutulmaktadır. Bizans İmparatoriçesi Euxodia zincirleri Papa Birinci Leoya verdii zaman, Papa zincirleri Petrusun ilk tutulduu Romadaki Mamertime Hapishanesindeki zincirleriyle yan yana getirdi ve mucize eseri iki zincir kaynatı.