İngiliz-Japon bilim adamlarından oluan aratırma ekibi, Japonyanın Pasifik açıklarında 7,7 kilometre derinliinde uzaktan kumandalı cihazlarıyla yaptıı taramada Pseudoliparis amblystomopsis adı verilen balıkları tespit etti ve filme çekti.
Okyanusun karanlık derinliklerinde yaamlarını sürdüren bu balıkların boylarının 30 santimetre olduu belirtildi. Balıkların okyanusun bu kadar derinliinde ve karanlıkta enerjilerini korumak için hareketsiz olması beklenirken, bunların son derece hareketli olduunu gözlemleyen bilim adamları, bunun aırtıcı bir durum olduunu bildirdi. Faal bir ekilde yüzen ve beslenen balıkların 17 tane olmasını ise bilim adamları, balıkların bir aile olabilecei eklinde deerlendirdi.

Balıkların titreimler sayesinde karanlıkta yolunu ve yiyeceini bulabildiini belirten bilim adamları, bu tür balıkların yüzeye çıkartıldıklarında yaama anslarının azaldıına dikkat çekti.

Aberdeen niversitesinden bilim adamı Monty Priede, kefettikleri bu derin su balıklarının umulmayacak kadar irin olduunu ifade etti.

Bugüne kadar hiç kimsenin bu kadar derinlie bakmadıını ve bu kadar derinlikte neyle karılaılacaının bilinmediini belirten aynı üniversiteden bilim adamı Alan Jamieson da, bu balıkları görmenin kendileri için bir onur olduunu söyledi.

En derinde yaayan balık rekoru, 1970te Porto Riko açıklarında 8 kilometreden fazla derinlikte bulunan Abyssobrotula galatheae türünün olmutu. Ancak balık, su yüzeyine ulatırıldıında yaamıyordu.
Kaynak:teknolojivebilim.com