Gelecek ay Los Angeles oto fuarında sergilenecek iki kiilik yeni modelin, sınırlı sayıda üretildii ve yeni yılın balarında Los Angeles, New York ve New Jersey’de seçilmi müterilere kiralanacaı duyuruldu. İlk etapta 500 adet olarak üretilen otomobil, satı kârına balı olarak Londra ve Münih gibi dier ehirlerde de satılabilecek.

Mini’nin elektrikli modelinde geleneksel Cooper ve Cooper S modellerinin gövde yapısına sadık kalındı. Kaputun altına monte edilen 204 hp ve 220 Nm torka sahip araç, sıfır emisyon kapasitesi salayan portatif elektrikli motor ve lityum-iyon akü teknolojisine dayanıyor. nden çekili araç, tek aamalı helis dili kutusu vasıtasıyla Mini’nin arka koltukları için ayrılan yere monte edilen lityum iyon akü kutusundan gelen enerji ile yol alıyor.

Mini E’nin aırlıı 260 kilogramlık aküsü de dahil bin 465 kilogram. Bu aırlıa ramen çevikliini ve ataklıını kaybetmeyen otomobil 100 kilometre sürate 8,5 saniyede çıkabilirken, akülerin enerjisini koruyabilmek için son sürati 153 km/h ile sınırlandırılmı. 1000 wattlık enerji ile 7 kilometre yol alabilen araç, tam olarak arj edildikten sonra yaklaık 240 kilometre yol alabiliyor.

Mini E serisinin önden 9, yandan 5, arkadan 4 çarpma testinden geçirildii ve Amerikan güvenlik tüzüüne uygun olduu bildirildi.

Opsiyonlu olarak bir yıllıına elektrikli Mini E’yi kiralayanlar tüm servis, bakım ve yedek parça hizmetlerinden yararlanabiliyor. Kiralama sonunda araçlar karılatırmalı testlerden geçirilmek için BMW’nin teknik filosuna geri dönecek.

Zaman Online