sebnem paker

ebnem Paker / Sanatçı

1977 İstanbul
ebnem Paker, (d. 1977, İstanbul) 1996 ve 1997 yıllarında olmak üzere iki kez Eurovision arkı Yarımasında Türkiye’yi temsil eden sanatçı.

Uzun süre bale eitimi aldı ve müzie gitarla ortaokul çaında baladı. 1992 yılında İstanbul niversitesi Devlet Konservatuarı Klasik Gitar Bölümü’nü kazandı. 4 yıllık eitimin ardından 1995 yılında besteci Levent oker ile stüdyo çalımalarına baladı. 1996 yılında Marmara niversitesi Müzik Eitimi an Bölümü’nü kazandı ve 2000 yılında mezun oldu.

Halen müzik öretmenlii yapmakta olan ebnem Paker, Eurovisionla baladıı kariyerine sadece zaman zaman sahne çalımalarıyla olsa da devam etmektedir.

ebnem Paker, Eurovision arkı Yarıması’nda 1996 yılında sözleri Selma uhacı’ya ve müzii Levent oker’e ait olan Beinci Mevsim adlı parça ile 12. oldu. Bir yıl sonra 1997 yılında ise Grup Etnik eliinde, müzii Levent oker’e ve sözleri Mehtap Alnıtemiz’e ait Dinle adlı parça ile 3. olarak o tarihe kadar Türkiye’nin yarımadaki en iyi derecesini elde etti. 1998 Yılında, Türkiye ulusal finallerine al adlı parça ile katıldıysa da, jüri tarafından Tarkan Tüzmen’in seslendirdii Unutamazsın adlı parça yarımada ülkemizi temsil etmitir.

1998 yılında TRT’nin düzenledii Ulusal Final’de bir kez daha yarıarak her geçen sene Eurovision’da daha baarılı bir sonuç elde etme düüncesini dile getirdiyse de yarıtıı etnik Türk enstrümanları ile bezeli ve hareketli ezgisi ile Avrupalı dinleyicilerin de ilgisini çekebilecei düünülen “al” isimli parçayla hedefledii baarıyı elde edemeyerek, o sene Türkiye’yi temsil etme hakkını kazanamadı.

Albümleri

Dinle