Hamile kalmak isteyenler yada hamile olanlar kesinlikle yememelidir

Bastıın otu ot deyip geçme. Pek çok ot bilmediimiz bir çok derde deva. Ebe gümeci ülkemizde bol miktarda yetien çok ifalı bir bitki.
Bunlardan en önemlisi, Büyük ebegümeci (M. sylvestris) türüdür. 20-30 cm. arasında boylanabilen bu türün yaprakları yuvarlaımsı biçimli, kenarları dili, uzun saplı, tüylü, almaık dizili, 3-7 parçalı ve palmiye gibi damarlıdır.

Yaz boyu ve sonbahar balarında açan pembe renkli, eflatuni çizgili çiçekleri, yaprakların koltuklarından çıkar. Meyveleri 10 parçaya bölünen, olgunlatıında açılmayan kuru tohumlar halindedir. Bitki, döktüü tohumlarıyla çoalır.

Ebegümecinin yapraklan büyük oranda yapıkan bitki sıvısı; ayrıca glikoz, pektin, ya esansları ile az miktarda tanen içerir. Yaprak ve sapları hafif kokulu ve yavan lezzetlidir. Bazı yerlerde sebze olarak yenilir.

Tibbi Etkileri ve Kullanımı Tıbbi yararları hatmi ya da gülhatmininkine çok benzeyen ebegümecinin, bu etkileri ve onlardan yararlanma yöntemleri öylece sıralanabilir:

Gastrit ve mide ülserlerinde iyiletiricidir.

st solunum yollan nezlesi ile bronitte gösü yumuatıcı; balgam söktürücü ve öksürüü kesicidir.

Bu gibi durumlarda kullanılmak üzere, yaz boyunca ve sonbahar balarında, bitki çiçekli olduu sürece, yaprak ve çiçekleri toplanıp gölge ve havadar yerde kurutulur.

2 tatlı kaıı kurumu yaprak ve çiçek karıımı üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 10-15 dakika demlendirilip infüzyon hazırlanır.

Bu infüzyondan günde üç kez birer bardak içilir.

Ebegümeci ayrıca ciltteki çıban, yara ve küçük yanıklarda iyiletirici etki yapar.

Bunun için, bitkinin taze yaprak ve çiçekler ezilerek hazırlanan yara lapası, bir tülbentin içine konularak, ikâyet edilen yere kompre eklinde uygulanır.

Faydaları :

Gösü yumuatır, öksürüü keser.
Mide ve baırsakların muntazam çalımasını salar.
Kabızlıı giderir.
Mide bulantısı ve kusmaları önler.
Atei düürüp, vücuda rahatlık verir.
Boaz ve bademcik iltihaplarını giderir.
Nezle, bronit, nefes darlıı tedavisinde kullanılır.
Lapası çıbanların olgunlamasını salar.
Burun kanamasını durdurur.
Dieti hastalıklarını tedavi eder.
Mide arısını keser.
Burun tıkanıklıını giderir.

UYARI: Hamile kalmak isteyenler yada hamile olanlar kesinlikle ebegümeci yememelidir.

İbrahim Saraçolu