İspanyol bilim adamları, vücutta doal olarak oluan bir enzimin miktarını arttırmanın, hücrelerin ölümüne engel olacaına, daha uzun, salıklı ve yaam dolu bir hayata imkan salayacaına inanıyorlar.
Vücuttaki telomeraz proteini, kromozomların sonunda bir ayakkabı baı gibi davranan ve onları çözülmekten kurtaran koruyucu balıın muhafaza edilmesine yardımcı oluyor.

İnsan yalandıkça hücreler bölünüyor, bu koruyucu balıklar yıpranırken kısalıyor ve hücrelerin ölümüyle büyük hasar görüyor.

İspanyol bilim adamları, vücudun doal telomeraz düzeyini arttırmanın onu gençletireceine inanıyorlar.

Madriddeki Ulusal Kanser Aratırma Merkezinden bir ekip, bu teoriyi laboratuvar fareleri üzerinde denedi ve genetik mühendisliiyle telomeraz düzeyleri 10 kat arttırılmı olanların, normallerinden yüzde 50 daha uzun yaadıklarını gördü.

Aratırmanın baında yer alan Maria Blasco, New Scientist dergisine yaptıı açıklamada, bu enzimin normal, ölümlü bir hücreyi, ölümsüz bir hücreye çevirebileceini belirterek, aynı yaklaımın özenli ve dikkatli bir biçimde gösterilmesi durumunda, insan yaamının da uzatılabilecei konusunda iyimser olduunu kaydetti.

Maria Blasco, Farenin yalanmasını erteleyebilir ve yaam süresini arttırabilirsiniz. Ancak insanlar üzerinde bunu yapmak çok daha zor dedi.

Telomerazın arttırılmasıyla ortaya çıkan sorunlardan birisi de kanser riskinin çoalması.

Kanser ilaçları sayesinde bunun üstesinden gelinebileceini ifade eden Dr Blasco, enzimleri arttırılan farelerde, derialtı yalanmasının azalması ve daha fazla glikoz toleransı gibi baka olumlu salık etkilerinin de görüldüüne iaret etti.

ntvmsnbc.com
Kaynak:teknolojivebilim.com