Tüm ömrünü uçarak geçiriyor… Sadece üremek için konuyor… Baharın habercilerinden… Ebabil kuu…
Yaayan Bahar kampanyası baımızın üzerinden geçip giden kuları tanıtıyor… İte onlardan biri… Ebabil…
Ebabiller aslında kahverengidir, fakat gökyüzünde uçarlarken siyah görünürler. Uzun, bumeranga benzer kanatları, kısa ve çatallı kuyrukları vardır.

Ebabilleri, kırlangıçla karıtırabilirsiniz. Fakat kırlangıçlar gibi uçarken kanatlarını kırmazlar. Ayrıca onları kırsal bir alanda görmek de imkansızdır. Yuvalarını çatıların gizli yerlerinde yaparlar ve yuvalarına çok hızlı girip çıkarlar.

Bazı ebabillerin 21 yıl yaadıı gözlenmitir. Bu kadar küçük bir ku için bu oldukça uzun bir süre deil mi
Ebabil görmek için yaz aylarında gökyüzünün çok yükseklerine bakmalıyız.

Ebabiller asla kırlangıçlar gibi teller gibi yerlere tünemezler. Onları, özellikle akam üstü çatıların ve evlerin üzerinde çılgınca çılıklar atarak hızla uçarken görebilirsiniz. Ebabiller mükemmel uçan kulardır. Yaamlarının büyük bir kısmını uçarak geçirirler. Sadece üremek için bir yere konarlar. Uçarken uyurlar!

Ebabilleri en kolay ehirde, binaların arasında görebilirsiniz. Yuvalarını binalardaki çatlaklara, havalandırma boluklarına, çatı aralarına yaparlar. Yuva yapmak için uçarken rasgele topladıkları tüy, ot ve tohumları kullanırlar. Unutmayın, ebabilleri ehirlerde görmek kolay ama kırsal alanlarda görmek oldukça zordur. Kırsal bir alanda ebabil gördüünüzü düünüyorsanız, büyük bir olasılıkla kırlangıç görmüsünüzdür. Kırlangıç ve ebabil birbirlerine oldukça benzer olan türlerdir.

Ebabiller Avrupaya Mayısın baında gelir ve genellikle iki hafta içinde,
oldukça hızlı bir ekilde tüm kıtaya yayılırlar. Türkiyenin bir çok yerinde ürerler. En çok sayıda ebabiliyse Mardin ehrinde görmeniz mümkün. Kıı geçirmek için Afrikanın güneyine geri dönerler.

Avrupadaki ebabillerin sayısı iyi durumda. Durumları iyi olmasına ramen yine de ebabillerin yuvalarını ve yaam alanlarını koruyarak onlara yardım edebilirsiniz.