Amerikalı bilim adamları, beyin tarayıcıları sayesinde insanların baktıkları resimleri ve aklından geçirdiklerini doru bir ekilde tahmin etmeyi salayan bilgisayarlı düünce-okuma teknii üzerinde çalıtıklarını bildirdi.

The Guardian gazetesinin haberine göre, Berkeley’deki California niversitesi’nde görevli bilimadamlarının üzerinde çalıtıı sistem sayesinde, insanların rüyalarında, hafızalarında ve düüncelerinde yer alan görsel unsurlar, gelecekte ekrana yansıtılabilecek.

Günümüzde hastanelerde kullanılmakta olan MRI tarama cihazlarında, beyinde herhangi bir aktivite tespit edillirse siyah beyaz fotoraflar üzerinde belli oluyor. Beynin odaklandıı nokta, sadece 1000 denemenin 8′inde doru tahmin edilebiliyor.

Bilimadamı Jack Gallant, beynin aktivitelerini tararken, kiinin o an ne düündüüne dair net resimlerin ortaya çıkaran bir teknolojinin imkansız olmadıını, bir beyin okuma cihazının kiinin daha önce yaadıı ve hafızasında kayıtlı olayları görüntüleyebileceini söylüyor.

Uzmanların bu tür bir tekniin insanlık için önemli bir gelime olacaını belirtmesinin yanı sıra, hastanın rızası dıı, kötü emeller için kullanılma ihtimali de ‘korkutucu’ olarak niteleniyor. zel sırların açıa çıkması, gizliliin bir kenara bırakılması gibi rahatsız edici unsurlarla birlikte, beyin okuma tekniklerinin pek çok suç olayını açıa kavuturacaı da su götürmez bir gerçek. Gallant, sistemin 30 – 50 yıl içinde kullanılabileceini belirtti.