Dünyayı uzaylı istilaları bata olmak üzere pek çok beladan korumaya çalıtıımız farklı oyunlarda, savunmayı ‘upgrade’ edip, tüm dünyayı kaplayacak savunma kalkanları kullandık. Fakat bilim adamları için bu bir oyun deil. Onlar dünyanın gök taı tehdidine karı gerçekten bir savunma kalkanına ihtiyacı olduunu düünüyorlar.

Aralarında son derece tanınmı bilim adamları ve çevrecilerin bulunduu bir grup, Birlemi Milletlere bu konuda bir an önce önlem alınması yolunda baskı yapıyor. Bilim adamları her 1000 yılda bir, 2 ya da 3 kez bir gök taı dünyaya çarpma riski olduunu söylüyorlar. Bu düük bir risk oranı olsa da, gerçekletii taktirde dünyanın gördüü en büyük doal felaketlerden biri olabilir. 65 milyon yıl önce aralarında dinozorların da bulunduu pek çok canlı türünün yok olmasına neden olan gök taını hatırlatan bilim adamları, 45 metre çapındaki bir göktaının çok ciddi sonuçlar douracaını iddia ediyorlar.

Risk oluturan gök talarını tespit ve bunların yok edilmesi için bilim adamlarının ön gördükleri yatırım miktarı ise 100 milyon dolar civarında. Düününce oldukça büyük rakam deil mi Benzer bir konuya sahip Bruce Willis’in oynamı olduu Armageddon filminin bütçesi 140 milyon dolardı. Belki de bilim adamları Birlemi Milletler yerine Touchstone Pictures ile görüseler daha iyi olabilir…
Kaynak:bilimhaber.blogcu.com