dünya
Maya takviminin 2012 yılında sona ermesi nedeniyle tüm dünyada bir fenomen haline gelen 2012de kıyamet kopacak iddiaları, ABDnin seçkin uluslararası ilikiler dergisi Foreign Policyde de yer buldu. Dergi, dünyanın sonunu getirmesi muhtemel be senaryoyu deerlendirdi…

goktasi
1- Göktaı
Uzmanlara göre büyük kütleli bir göktaı, muazzam bir darbe etkisi yaratabilir. Tunguska olayını bu senaryoya örnek olarak gösteren dergi, bu kadar büyük çaplı göktalarının ancak her milyon yılda iki kere çarptıını belirtti. 1908de gerçekleen Tunguska olayında Hiroimada patlayan atom bombasından 1000 kat güçlü bir göktaı patlaması yaanmıtı.

iklimbuz

2- İklim felaketi
Dünyanın sonuna dair en korkunç senaryolardan biri de, Uluslararası İklim Deiiklii Panelinde masaya yatırıldı. Buna göre yerkürenin bu yüzyılın sonuna dek 4-5 derece ısınmasıyla birlikte deniz seviyesi yarım metre kadar yükselecek, dünyanın en büyük ehirleri de dahil pek çok kıyı bölgesini sel basacak.

bomba

3- Nükleer sava
Dünyada 23 bini akın nükleer silah olduuna dikkat çeken dergiye göre 1977 yılında ABD Savunma Bakanlıı, olası bir ABD-Sovyetler nükleer savaı halinde maksimum 265 milyon kiinin öleceini hesaplamıtı. Ancak o günden bu yana nükleer silahların azaltılması nedeniyle, muhtemel bir sava durumunda bilançonun da azalacaı tahmini yanlı çıktı.

salgın

4- Salgın
Yüzyıllarca insanlıın korkulu rüyası olan veba, İspanyol gribi ve imdi de patlak veren domuz gribi nedeniyle, bir salgının insanlıın sonu olması yönündeki endieler güncelliini koruyor.

bilinmeyen

5- Bilinmeyenler
Sayısız teori arasında harekete geçen yanardaların gezegenin iklimini deitirmesi, bir yıldızdan yayılan gama ıınlarının atmosfere tehlikeli oranda radyasyon salması gibi doa sebeplerin yanı sıra yeni teknolojilerin kontrolden çıkması gibi insan elinden kaynaklanan sebepler de yer alıyor.