tünel
Maceracı ehir kaifleri imdi de ilginç bir konuyu aratırdılar. Dünya genelinde bulunan yeraltı tünellerini gün yüzüne çıkardılar. İlginçtir ki, yıllara meydan okuyan bu tünellerin de büyük bir kısmı Londra’da yer alıyor. ehirlerin altında yatan bir kısmı mühendisilik dehası olan gizemli tünelleri merak ediyorsanız devamına göz atın….

tunel

tunel2

Görmü olduunuz bu tünel İngiltere’nin Sheffield ehrinde bulunuyor. 19′uncu yüzyılda dünyanın en önemli çelik üretim merkezlerinden biri olan Sheffield, İngiltere’deki 5. büyük metropolitan alanıdır. Fototrafta gördüünüz dev tünel de ehrin kanalizasyon kanallarından bir görüntü.

tunel3

Film görüntüsünü andıran bu kare de Londra’daki kanalların ‘Labirent’ diye adlandırılan bölünmünden…

tunel4

Japonların yeraltı kanalizasyon ve sel sularını toplamak için ina ettikleri dev futuristik tüneller geni kolonlar üzerine ina edilmi.
tunel5

Londra’nın ortasından geçen Thames nehrinin kollarından biri olan Tyburn Nehri acaba bu gördüünüz kanalın içine sıabilir mi Tabi ki hayır. Bu laım kanalı ürkütücü görüntüsüyle dudak uçuklatıyor.

tunel6

Mistik fotoraflar çekmekten holananlar için herhalde Londra’nın altındaki bu tünelden daha iyi bir yer yoktur.

kanalizasyon

Aynı kanalizasyon kanalının derinliklerinden…

tunel7

sokak1

Dünyanın en muhteem noktalarından biri. Niagara elalesi. elalenin tam bir mil ötesindeki bu kanal da bugüne kadar kaç galon suyu içine çekti bilinmez ama hemen yakınında kocaman bir elalenin var olması insanın akıl sınırlarını büyük ölçüde zorluyor.

tunel8

tunel9

Avustralya’nın kanalizasyon kanallarından biri. ehrin sel suları da aynı kanal sisteminden tahliye ediliyor.

tunel10

İngiltere’nin Birmingham kentindeki Crystal Phallus kanalından bir görüntü…

tunel11

tunel12

tunel13

tunel