patates
1. Dünyanın en büyük patatesi

Lübnan’ın güneyindeki Tyre ehrinde yaayan çiftçi Khalil Semhat kendi tarlasında yetitirdii bu dev patatesi gördüünde gözlerine inanamadı. Tam 12 kilo aırlıındaki bu dev patates kütlesi Guinness Rekorlar Kitabı’nda da dünyanın en büyük patatesi olarak yer aldı.

kabak

2. Dünyanın en büyük kabaı

Pasifik’teki Norfolk Adası’nda Ken Dade tarafından yetitirilen bu dev kabaı taımak için iki kii art. Bu kabak Uluslararası Amatör Bahçecilik Fuarı’nda da sergilendi. Rekorlar kitabına giren bu kabak üç kilo aırlıında.

tropikal

3. En büyük tropikal meyve

‘Jackfruit’ olarak bilinen bu tropikal meyve Hindistan’ın güneyinde, Malezya, Jakarta ve Filipinler’ de yetien karpuz büyüklüünde bir meyvedir. Direk olarak aacın gövdesinde büyüyen bu meyvenin dıı yeil ve dikenimsi bir kabukla kaplıdır. Kesildiinde ananasın içine çok benzeyen yumuak yapıdaki koyu sarı kısmı yenir. Normali ananas büyüklüünde olan görmü olduunuz bu meyve tam olarak 57 santimetre uzunluunda. Havai’de George Schattauer tarafından yetitirilen bu meyvenin anavatanı aslında Hindistan’ın batısıdır. Havai’ye 1888 yılında gelmitir.

lahana

4. Dünyanın en büyük lahanası

35 kilo aırlıındaki bu yeil lahana 1998 yılında ‘En büyük lahana’ olarak rekor kırdı. John Evans tarafından yetitirildi.

karpuz

5. Dünyanın en büyük karpuzu

Bu karpuzun aırlıını duyduunuzda kulaklarınıza inananmayacaksınız. Görmü olduunuz karpuz tam 122 kilogram aırlıında. Ailesi de karpuz yetitiricisi olan Lloyd Bright tarafından ABD’de yetitirilen bu karpuz 1985 yılında Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi baardı.

havuc

6. Dünyanın en aır havucu

Dünyanın en büyük lahanasını da yetitiren John Evans’ın arazisinin topraından mıdır bilinmez ama en büyük ve aır havucu da kendisi yetitirdi. Tek bir havuç 9 kilogram civarında.

balkabagı

7. Dünyanın en büyük balkabaı

ABD’nin Rhode Island eyaletinde yetitirildi. 2007′de dünyanın en büyük balkabaı olarak Massachusetts’teki Tarım rünleri Fuarı’nda sergilendi.

salatalık

8. En uzun salatalık

Alf Cobb tarafından yetitirilen dünyanı en uzun salatalıı neredeyse bir metre uzunluunda. Durum böyle olunca Rekorlar Kitabı’na da girmi.

karnıbahar

9. Dünyanın en büyük karnıbaharı

İte Alaska’nın ve muhtemelen dünyanın en büyük karnıbaharı. Tam tamına 15 kilogram.

brokoli

10. En aır brokoli

1993 yılında ‘dünyanın en büyük brokolisi’ rekoru da kırıldı. 15 kilogram aırlıındaki bu dev brokoli 1993 yılında rekor kırdı.