28
Dünya çapında düzenlenen bir kampanyayla Doanın 7 Harikası seçiliyor. http://www.new7wonders.com adresinde yer alan anketle belirlenecek ’7 harika’ 2011 yılında açıklanacak. İte adaylar…

27

Milford Sound
Yeni Zelandanın en tanınan yerlerinden biri olan Milford Sound elaleleri, kayalıkları ve orman alanlarıyla yılda 500 bin ziyaretçiyi aırlıyor.

26

Kara Orman
Almanyanın Karlsruhe ve İsviçre’nin Basel ehirleri arasında yer alan Kara Orman, youn bitki örtüsüyle görmeye deer. Loney Planet internet sitesi ormanı vahi hayata dair çok çeitlilik içermese de pastoral ve resim gibi sözleriyle tanımlıyor.

25

Vezüv Yanardaı
İtalyadaki Vezüv Yanardaı, geçen yüz yılda Avrupa Kıtasında faaliyete geçen tek volkan olma özelliine sahip. Vezüv en çok, M.S. 79 yılındaki Pompei kentini yok eden patlamasıyla biliniyor.

24

Halong Körfezi
Vietnamın Quang Ninh Bölgesinde yer alan Halong Körfezinde binlerce kireçtaı ve irli ufaklı adalar yer alıyor. Youn yaı ve heyelan riski nedeniyle adalarda yerleim bulunmuyor.

23

lü Deniz ( Lut gölü )
Deniz seviyesinin 365 metre altında yer alan lü Deniz kıyıları, dünyanın en alçak yeri ve alçalmaya devam ediyor. evre örgütleri, bu durumun devam etmesi halinde, önümüzdeki 50 yıl içinde lü Denizin tamamen yokolacaı uyarısında bulunuyor

Hatırlanacaı üzere Lut gölü’nün kara üzerinde dünyanın en düük seviyesi olduu (365 m) 1400 yıl önce bir mucize olarak  Kuran-ı Kerim’de belirtilmitir

Elif, Lam, Mim.Rum (orduları) yenilgiye uradı.”Dünyanın en alçak yerinde”. Ama onlar, yenilgilerinden sonra yeneceklerdir.ç ile dokuz yıl içinde.Bundan önce de, sonra da emir Allah’ındır.Ve o gün müminler sevineceklerdir.(Rum Suresi, 1-4) ( Ayrıntılı bilgi için tıklayınız )

22

El Yunque
Porto Ricodaki El Yunque Ulusal Ormanı, Kuzey Amerika Orman Sistemi içindeki tek tropikal orman…

21

Büyük Kanyon
ABDnin en bilinen doa alanı olan Büyük Kanyon 1200 metre derinliinde ve 12 bin metre uzunluunda… Doa, Büyük Kanyonu 6 milyon yılda yarattı.

20

amur Volkanları
Dünya üzerinden bulunan 700 çamur volkanından, 300′ü Azarbeycanın Hazar Deniz kıyılarındaki Gobustan Bölgesinde yer alıyor. Bölgedeki çamur volkanları, yer altındaki çamur rezervuarlarından besleniyor ve durgun dönemelerde bile zaman zaman çamur püskürtüyor.

19

Puerto Princesa Yeraltı Nehri
Filipinler’de yer alan 8 kilometre uzunluundaki Puerto Princesa Yeraltı Nehri, UNESCOnun Dünya Mirası Listesinde yer alıyor.

18

Büyük Bariyer Resifi
Avusturalyadaki Büyük Bariyer Resifi 400 tür mercana, 1500 tür balıa ve 4 bin tür yumuakçaya evsahiplii yapıyor. Resif, 1981den beri Dünya Mirası Listesinde yer alıyor.

17

Masurian Gölü
Polonyadaki Masurian Gölü ve çevresi, kapladıı 82 kilometre karelik alanda 2 binden fazla ku türüne evsahiplii yapıyor.

16

Angel elalesi
Brezilya-Venezuella sınırında yer alan Angel elalesi, dünyanın en yüksek elalesi. Yükseklii 807 metre.

15

Amazon Bölgesi
Yaklaık 7 milyon kilometre kare alana yayılan Amazon Ormanları, tüm dünyadaki tropikal ormanların yarısından fazlasını oluturuyor. Amazon Ormanları, Brezilya, Bolivya, Ekvador, Fransız Guyanası, Guyana, Kolombiya, Peru, Surinam ve Venezuela boyunca uzanıyor.

14

Masa Daı
Güney Afrika Cumhuriyetinde Cape Town yakınlarındaki Masa Daı, düz zirvesi ile ülkenin en çok turist çeken yerlerinden biri

13

Uluru
345 metre yüksekliindeki Uluru ya da Ayers Kayası Avusturalyanın en tanınmı yerlerinden biri. Temmuz ayında yetkililer, çevresel nedenler ve güvenlik gerekçeleri ile buraya tırmanmayı yasakladılar.

12

Galapagos Adaları
Sayısız tür hayvanı barındıran Galapagos Adaları, 1978den beri Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alıyor. Charles Darwinin bu adalara yaptıı keif yolculuu, evrim teorisinin olumasında çok etkili olmutu

11

Moher Kayaları
200 metre yükseklikteki denize dik Moher Kayaları, İrlandanın en çok turist çeken yerleri arasında yer alıyor.

maldiv8

Maldivler
Bin 192 adacıktan oluan Maldivler, Hint Okyanusunun en turistik yerlerinden biri.

9

Matterhorn Daı
İsviçre-İtalya sınırında yer alan 4 bin 477 metre yüksekliindeki Matterhorn Daı, Avrupanın hem en yüksek hem de en fotojenik yerlerinden biri.

8

Jeita Grotto
Lübnanın bakenti Beyrut yakınlarında bulunan Jeita Grottonun kristal maaralarını geçen yıl 2 milyon kii ziyaret etti.

7

Yuan Daı
3 bin 962 metre yüksekliindeki Yuan Daı, Tayvanın en yüksek daı

6

Fundy Körfezi
Dünyanın en yüksek gel-gitleri Fundy Körfezini, deiik kıyı ekosistemlerini barındıran ve göçmen kuların en önemli urak yerlerinden biri haline getirdi.

5

Komodo
İndonezyadaki Komodo Ulusal Parkı, Komodo ejderlerinin korunması için oluturuldu. Nadir olarak insanlara saldıran komodo ejderi, keskin dileri ve bir insanı öldürebilen zehirli azıyla korkulan bir üne sahip.

4

Sardanban
Banglade ve Hindistan arasında yer alan Sardanban Deltası, yeryüzündeki en büyük mangrav ormanlarını içeriyor. Sardanban Bengal dilinde güzel orman anlamına geliyor.

3

Klimanjaro
1987den beri Dünya Kültür Mirası listesinde yer aln Klimanjaro Daı, 5 bin 894 metre yükseklii ile Afrika’ın en yüksek noktası.

2

Iguazu elalesi
Arjantin-Brezilya sınırında yer alan Iguazu elalesi yaklaık üç kilometre genilii ile yeryüzündeki en geni elalerinden biri. Iguazu, iki yanında tropikal ormanlardan oluan ulusal parkların arasında yer alıyor.

1

Jeju Adası
Engebeli ve volkanik kıyısıyla Jeju Adası, Korenin güneyinde yer alıyor. Adada, 1950 metrelik Halasan Yanardaı da yer alıyor.