Milyonlarca insanın yaadıı, dünyanın en büyük metropolü Meksikanın bakenti Mexico City, ayın günei örtüp, gündüzü geceye çevirdii 11 temmuz 1991 tarihinde, nefesini tutmu, 6 dakika sürecek bu ilginç doa olayını yaıyordu.

Güne tutulması göz alıcı bir olay olsada, gökyüzündeki ilginç baka bir ey, aırlıını ortaya öyle bir koyduki, binlerce seyircinin ilgisini güneten kendisine çekmesi hiçte zor olmadı.

Tam olarak saat 13:22de parlayan, metalik bir cisim bulutların arasından belirdi ve tutulmakta olan günein sol tarafında asılı durdu.Esrarengiz cisim tam yarım saat boyunca gökyüzünde kendisini gösterdi.Bu da ehrin deiik noktalarından 17 farklı insanın bu cismi kameralarına kaydetmeleri için yeterli bir zamandı.Daha sonra videolar üzerinde yapılan analizler sonucunda cismin bir topaç gibi kendi merkezinin etrafında döndüü ortaya çıktı.

Jaime Maussan

Bu olayı takip eden bir kaç ay, insanlar adeta Jaime Maussanın benzetmesiyle ufo delisi olmulardı. ( Jaime Maussan, Meksikanın en saygın tv habercilerinden biri ve Meksikada tanınmı tv programı 60 dakika nında sunucusudur.) Maussan, bu konu hakkında bir program yapmaya karar verdi. Bunun için seyircilerden ellerinde kaydetmi oldukları videoları kendisine göndermelerini istedi.Seyircilerden gelen cevaplar o kadar çoktuk, kısa bir sürede ofisi çekilen, gecesiyle gündüzüyle göz alıcı ufo videolarıyla dolmutu.

Maussanın bu olaydan önce ufolara ilgisi yoktu.Kendisi öyle diyor ;
Ben bir gazeteciyim ve sadece gerçeklerle megul olmak zorundayım. Fakat bu iin içine çekildikten sonra, bütün Meksika halkı ile birlikte öyle kanıtlar gördükki, ülkemin sıklıkla, sayısı oldukça fazla olan dünyadıı uçan araçlar tarafından ziyaret edildii hakkında hiç bir üphe kalmadı. Bütün bu olanları baka bir ekilde açıklayabilmem mümkün deil.

1990lı yıllarda neredeyse Meksikalıların her baımsızlık gününde ilginç ufo olayları rapor edildi. Kutlamaların temel malzemesini silahlar ve askeri araçlar olutururken birde buna ufolar eklendi. Bu olaylar, baımsızlık günü ve ufolar hakkında ba kurulmasına bile yol açtı. Güne tutulmasından sonraki dönemlerde güçlü teleskoplarla gökyüzüne bakanlarla birlikte yıllık ufo gözlemleri bayaı arttı. Hatta ayda 100 ufo olayı rapor edilmektedir.

KAMERAYA YAKALANDI

Jaime Maussen, Amerikalı dedektif çift Lee ve Brit Elders ile birlikte ortak çalıarak 3 etkileyici belgesel ortaya çıkardı. Bu belgesellerden biri olan Kaderin Habercileri programı, büyük halk kitleleri ve bilim adamları tarafından gözlemlenen en iyi ufo kayıtlarına yer verdi.

Bir çok ufolog, bu programda yayınlanan göz alıcı ve adeta insanın azını açık bırakan bu esrarengiz cisimlerin, ufo olgusunda gerçei haykırdıkları ve kesinlikle bilinen dünya teknolojisi ile yapılmadıkları sonucuna vardılar.

Videoların birinde insan ufoyu bulutların içinden çıkarken görüyor. üpheciler hemen ataa geçip bunun bir ku, bir uçak ve hatta bir meteor olabileceini belirttiler. Ancak bilgisayar analizleri çok net bir ekilde, bu cismin metalik bir yapısının olduunu ve buz hokeyi sopası eklinde bir cisim olduunu teyit etti. Bilgisayar analizleri dahada detaylı yapılıp pixel büyültme ileminden geçirildikten sonra, çıplak gözle görülemeyen detaylarda ortaya çıktı. İlerleyen analizler sonucunda metalik ana cismin altında, çıplak göze görülemeyen 2 daha küçük araç tespit edildi.

MAYA YAZMALARI

Meksikada olan bu olayların etkileyici yanı bin yıldan daha eski kayıtlarla dahada artmaktadır.Mayalardan bahsediyoruz.Mayalar bu ülkenin eski sakinleriydi. Mayaların mehur Dresden Yazmalarından anlamı çözülmü olanlarında Maya kozmolojisinden bahsedilmektedir ve görünüe göre Mayalar gelecekteki güne tutulmalarının tarihlerini önceden hesaplayabiliyorlardı.

Mayalara göre 6. günein doumundan sonra   ( 1991 deki güne tutulmasından sonraki dönem) Yıldızların Efendilerinin veya  Kaderin Habercilerinin geri gelii beklenebilir. Bir çok ufo aratırmacısına göre bu Meksika üzerinde görülen cisimlerin dünya dıı bir uygarlıa ait olmaları bu maya öngörüsünün  yaayan bir kanıtıdır.

İMKANSIZ MANEVRALAR

Bilgisayar analizlerinden sonra aratırmacılar ayrıca, cismin inanılmaz manevra kabiliyetinide kefettiler. Bu ayrıntı onlarca videoda görülüyor, bu oval cisimler tek bir parça iken 2 ayrı parçaya ayrılıyorlardı. Bu videolardan birinde cisim 5 ayrı parçaya ayrılıyordu. Dier araçlar inanılmaz hızlar gösteriyor, imkansız denebilecek bir süratle gökyüzünde bir köeden dier bir köeye haraket ediyorlardı. Videolardan birinin analizinde, ufolardan biri saniyenin 60ta biri bir sürede gözden kayboluyordu.

Bütün bu etkileyici videolara ramen Meksika hükümeti ufo konusunda sessiz kalıyordu. Aratırmacılar bu suskunluun  sebebini Meksikaya gitmekte olan uçak yolcularının havada güvenlik kaygısı ve bu sebeple azalacak yolcu sayısı ve dolayısıyla para kaybı eklinde yorumluyorlardı. Buna yol açabilecek bir olay 1994 yazında  yaandı. 28 temmuz 1994 akamında 129 sefer sayılı uçak Mexico City havaalanına inie geçti. DC9 tipi uçakta bulunan personel ve 109 yolcu her zamanki gibi bir ini bekliyorlardı. Fakat birden havada bilinmeyen bir cisimle çarpııp büyük bir korkuya kapıldılar. Pilot Raymond Cervantes Puana hemen acil ini düzenine geçmek zorunda kaldı. Sonra u cümleleri sarfediyordu u ana kadar böyle kuvvetli bir çarpma hissetmedim. Uçakta yaptıımız inceleme sonucunda amotisörlerden  (ok emici) birinin yerinden kopmu olduunu gördük.

Ruana uçaı güvenli bir ekilde alana indirmeyi baarmıtı.Daha sonra hemen kontrol kulesine kotu. Bana, son manevramı yaparken radarlarda 2 ufo gördüklerini söylediler. Sanırım benim uçu rotam onlarınkiyle kesimiti. Zaten o an acil durum ilan etmitim. Uçu kontrol, herhangi bir sivil yada askeri bir uçaın ini esnasında o bölgede uçmadıını teyit etti.

Hemen hemen 1 ay sonra bu sefer Acapulcodan gelmekte olan 309 sefer sayılı uçakta faciadan kıl payı kurtuldu. Sözcü daha sonra olayla ilgili unları söyledi ; Birden bulutların arasından büyük ve gümü renkli bir cisim çıktı. Cisim metalik ve daire eklindeydi. Bizler onu net bir ekilde gördük.Birden uçaın altına geldi ve çarpımayı önlemek için çok zor bir manevra yapması gerekti. İniten sonra kızgın uçak personeli ve yolcular kontrol kulesinin neden bu konuda pilotu uyarmadıını soruyorlardı.

KIZGINLIK

Yolcu uçaklarıyla ilgili bu olaylar halkın kızgın bir ekilde tepkisine yol açmıtı.Jaime Maussan öyle diyordu. Bir yolcu uçaının Mexico City semalarında bir ufoyla çarpımasını hayal edebiliyormusunuz Yetkililer böyle bir kazayı halka nasıl anlatabilirlerdi. Maussan Meksika uçu personeli sendikası tarafından, personele konu hakkında bilgi vermesi için davet edildi. Buda onların bu konuda ne kadar kaygılı olduunu gösteriyordu. Onlar için ufo olmu olmamı farketmiyor. Sadece kazaları önlemek istiyorlar diyordu Maussan.

Bilinmeyen cisimlerin sivil uçakların rotalarında (dünyadıı olsun veya olmasın) uçmalarına ramen, Meksika hava kuvvetleri çok seyrek olarak avcı uçaklarını bu tatsızlıı önlemek için  görevlendirdi.Bir çok aratırmacıya göre hükümet ufoları bitr tehdit olarak görmüyor, aksine sanki onları davet ediyordu. Bir ihtimale göre hükümet bu cisimlerin ne olduunu biliyor olabilirmi Ancak onlar bu konuda konumak istemiyorlar.

EN İYİ KANIT

Meksika Ufo akını aratırmacılar için çok kuvvetli deliller sundu.Bu ekilde dünyadıı hipotezler desteklenebilir ve gelitirilebilir. Havada haraket eden eyler öncekiler gibi sisli puslu bir ekilde deilde, açık bir ekilde biz buradayız diye haykırıyorlar. Ve bugüne kadarda dünyasal hiçbir açıklama getirilemedi. Ufoları Venüs gezegenine ve meteorlara benzetmeye çalıanlar için ortaya bütün materyaller konuldu. Ancak üpheciler bu kanıtlar üzerinde aratırma yapmayı reddettiler.Hem inanmıyorum hemde inanmak istemiyorum gibi bir sonuç çıkıyor ortaya.

Bütün bu delillere ramen havada asılı kalan bir soru var. Neden Meksika
Kaynak:www.ufonet.be