devekusu

Dünyada en büyük ve en hızlı koan ku türü deve kularıdır bu ku türü yaklaık 2.5 metre ve ortalama 120 kg aırlıındadırlar orta afrikada genellikle sürü halinde yaarlar ancak bu ku türleri uçma kabiliyetine sahip degildirler.

Ancak ALLAH bu ku türüne dümanlarından korunabilmek ve savunma amaçlı hızlı koabilme yeteneini bahetmitir.

Uzun bacakları sayesinde herhangi bir insanın onlara yetimesi mümkün deildir . Deve kuları kendilerine verilen yetenekten dolayı hayvanlar alemindeki en hızlı koan ku ünvanına sahiptir .

1 saatte yaklaık olarak 70 kilometrelik bir hıza ulaabilmektedir. Ve imdi size gerçekten  çok ilginç bir ey söyleyelim: Devekuunun her bir ayaında sadece iki parmaı vardır,  stelik bu parmakların biri dierinden çok daha büyüktür ve devekuları yalnızca bu büyük parmaklarının üzerinde koarlar.

Ayrıca, en hızlı koan ku devekuları hızlı komalarını salayan uzun bacakları sayesinde usta bir dövüçüdürler. Ayaklarıyla tekme atarlar ve pençeleriyle dümanlarına karı rahatça kendilerini savunurlar.

Dünyanın bu en büyük kuunun yumurtası da ku yumurtalarının en büyük olanıdır. Bu dev yumurtalar için kumda geni bir çukur kazar ve buraya tüm yumurtaları yerletirirler. Fakat 10-12 tane yumurtladıklarında çukurun büyüklüünü de ona göre ayarlamaları gerekir. Eer devekuu, çukuru, kumda deil de toprakta açsaydı, bu çok zaman alırdı ve kuun çok fazla enerji harcamasına sebep olurdu. Gerçekten de kumun taınması, topraa göre daha kolaydır. Kumu elinizle bile eeleyebilirsiniz, fakat toprak için en azından bir kürek gereklidir. İte bu nedenle, Allah’ın ilhamıyla hareket eden devekuları kazmak için topraı deil de en az emek harcadıkları kumu tercih ederler. Sonra da yumurtaların üzerini kolayca yine kumla örterler.

En hızlı koan ku devekuları hakkındaki bir dier ilginç bilgi de sürüdeki bütün yumurtaların bakımını tek bir diinin üstlenmesidir. Ancak yuva belli sayıda yavruyu barındırabildii için bu dii öncelii kendi yumurtalarına verecektir. Devekuları kendi yumurtalarını kabukların üzerindeki hava delikleri sayesinde ayırt ederler.

Yumurtadan çıkan yavrular savunmasızdır. Her an yırtıcı bir kua yem olabilirler. Ancak, yavrular bir tehlike ile karılatıklarında kendilerini korumak için yere yamyassı serilerek ölü taklidi yaparlar. Bu ekilde, dümanları onların ölü olduunu düünerek onlara saldırmaz. Bu taklidi bütün yavrular aynı ekilde uygular.

Daha dünyaya yeni gelen bir kuun bunu akletmesi veya örenmesi imkansızdır! Peki, o zaman nasıl olur da bir ku doar domaz adeta bir tiyatrocu gibi böyle bir rol yapma yeteneine sahip olabilir Cevap çok açıktır. Allah, “Rab” yani eiten, öreten sıfatıyla baka