örnek resim

Tıp alanında çok sayıda ödül sahibi İngiliz beyin cerrahı Prof. Vini Khurana, cep telefonlarının sigaradan
da asbestten de daha zararlı olduunu ve kansere yol açtıını öne sürdü.
Cep telefonu üreticilerine seslenen Khurana, cep telefonlarındaki radyasyon oranının mutlaka düürülmesi gerektiini savundu.
Halka da “cep telefonlarınızı mümkün olduu kadar az kullanın, mecbur olmadıkça kullanmayın” çarısında bulunan Prof. Vini Khurana, hükümetin de acil önlemler alması ve cep telefonu üreticilerinin radyasyon seviyesini düürmesini salaması gerektiini ifade etti.
Khurananın aratırmasının sonuçları, cep telefonlarının salıa muhtemel zararları konusunda bugüne kadar yapılmı en olumsuz tahmin olarak kabul edilirken, Khurananın aratırmasının sonucunda hazırladıı
makale IoS adlı salık dergisinde yayımlandı.
Khurana, 10 yıl boyunca cep telefonu kullananların beyin kanserine yakalanma oranlarının iki kat arttıını öne sürdüü aratırmasında, beyin kanserlerinin gelimesinin de 10 yıl kadar süre aldıını belirtti.
Bilimsel aratırmalar alanında 16 yılda 14 ödül alan ve 40a yakın makalesi bulunan Prof. Khurananın, aratırması sırasında cep telefonlarının etkileri konusunda bugüne kadar yapılmı 100den fazla aratırmanın sonuçlarını da yeniden deerlendirdii bildirildi.
Cep telefonlarının beyin tümörlerine yol açtıının gelecek 10 yıl içinde kesinlikle kanıtlanmasını beklediini de belirten Khurana, hemen önlem alınmazsa gelecek 10 yılda beyin tümörü vakalarında büyük artı görülebileceini ifade etti.